SEAT LEON AKL LPG AYARI VE MAP YORUMLAMA

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve engin061 tarafından 21 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. engin061

engin061 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    2
    usta bana bi akıl verirmsin naptımsa map sürelerini düşüremedim... map haritasi hep 150-200 arasi cıkıyoor 2.5 nozulllada(rolanti oynamasi cok yaptı) denedim haritadki degerler pek düşmüyor basıncı 1.20den yukari cıkarmadim .. birde aracin map hortumlariyla oynayinca map bar değişiyor rolantide genelde 0.25de kalıyor bazende 0.31 e yükseliyor hortumlarla oynayinca aracın rolantisi bazen bozuluyor sanki.. ayrıca gaz basıncıde düştü bi kaç kez ben değişmeden ... bu map hortumunlarının baglantisindan bi kural varmidir?... enjektör ve regülatör yeni...

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    hocam, aynı motorlu a3 ile uğraştım, dediğin gibi kalibrasyonla süreler yüksek çıktıi rölantide problem vardı vs. farkettimki lambda sensörü arızalı, sabit 1.2 v okuyor.

normalde 0.1v- 0.9v arasında sürekli gezmeli rölantide.

sen ilk önce lambda sensörünün sağlıklı çalıştığını teyit etmelisin.

dersenki bulunduğun yerde bu kapasitede garaj yok, o zaman LPG ayarları ile oynayarak bir test yapılabilir.

test şöyle olacak:

şu anki haline ait Map1 tablosunun ekran görüntüsünü al, enjeksiyon sürelerini görelim (benzin ve LPG), araç LPG de olsun.

Daha sonra map1 tablosundaki değerleri %15 azalt, tekrar ekran görüntüsü al, LPG enjeksiyon süresinin değişmemesi, benzin enj. süresinin ise artması gerekir.

üçüncü aşama olarak da map1 tablosunu %30 arttır, tekrar ekran görüntüsü al, LPG enjeksiyon süresi değişmemesi lazım, benzin enj süresinin ise azalması gerekir.

bu 3 aşamalı testi yap, oksijen sensörünün durumuna bakalım beraber.

engin061 bunu beğendi.
  3. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    dedigini yarin yaparim inşallah fakat dedigin gibi benim oksijen sensörü rolantide sabit 0,44 iidi bi kaç kre makineye bagladilarbunu görüdm ben ... ama bide şu var lambda 1 sensörünü değişmeme ragmen yine aynı idi bu deger bunu gördüm yani ustalarda normal dedii... sonra başka bi ustaya sordum bana sensör bozuk olsa ariza verir dedi ... yarın başka bi ustay gidip bide onla görüşeyim bari gerçekten ilgnç bi durmun içindeym ynaiiyice bunaldım...

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    oksijen sensörü sağlıklı çalışıyorsa, zaten enjeksiyon süreleri değişecektir.

en azından o ihtimali ortada kaldırmış oluruz.

engin061 bunu beğendi.
  5. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2

ayarlarla oynayinca benzin ve lpg enjksyn süreleri yerinde durmuyorki rolanti gidiyor...

6. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2

1111111.jpg ecu den cıkan bir mor kablo var boşta duruyor yeni farkettim

7. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    ayrıca aracin benzinde yakıtı kmde 40-45 kurus arasi lpgde 30 kuruş yakıyor şehiriçii...

8. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    cevap bekliyorum sizden :) resim çekemedim sürkeli dğeişken süreler vardi video çektim

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    video ya baktım ama map1 tablosunda değişiklik yapıp sonuçlarını görmemiz lazım.

aynı mantık video çekebilirsiniz.

önce map1 tablosunu azaltın, sonra arttırın. LPG enjeksiyon sürelerindeki değişiklik oluyor mu onu görelim.

10. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    map 1 derken tam anlamayadim ben... normal haritayi değiştigim video var üstte map 1 hangisi oluyor kusura bakmayin anlayamadim...

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    kusura bakmayın haklısınız :) map1 atiker safefast sistemdeki ismi alışkanlık olmuş onu söyledim sizede.

ilk videoyu ben görmemişim.

ilk videoyu inceledim, iyi haber oksijen sensörü çalışıyor. yakıtı kısınca, benzin süresi artıyor, yakıtı arttırınca benzin süresi azalıyor.

ama diğer sorunlar neden oluyor, bir fikrim yok şu an için :(

12. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    harita yüksek cıkıo her seferinde daha fazla oluo :) rolanti sorunu var bunuda eskiden daha cok yapardi şu an eskiye göre daha azaldı :) bu mapin yüksek cıkmasini sebebi aracın kendi map sensörü olurmu bi ara arzıa vermişti sildik ondan sonra bi sıkıntı olmadi... bide gaz enjksyon süresi daha önce 3.70e kadar düşmüştü kendi kendine tekrar 4ü geçti aynı map ve nozulla bunun sebebi ne olabilir? bu arada yorumlar için teşekkürler :)

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Enjektör hortumlarında büküklük var mı kontrol eder misiniz.

engin061 bunu beğendi.
  14. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    boğaz kelebeginin bozuk olmasi map sürelerini etkilermi?

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    boğaz kelebeğinin nesi bozuk? biraz daha detay verirmisiniz?

16. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    Arıza verdi daha dün adaptasyon yaptı yine sorun var ama sabahlati ilk marsta sonra arac gaz yemiyor bogulupr 2 3 sn sonra topluyor :) vw kronik sorunmuş Sanırsam..

17. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    map basıncı rolantide 0.26 bar biraz düşük mü normalmi... başka konulara baktimda genelde 0.30 civarında gösteriyor....

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    değerler normal gibi, benim deneyimlerim araca göre değişmekte, düşük olmasından ziyade yüksek olması (0.4 - 0.5 bar) problem.

engin061 bunu beğendi.
  19. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    bugun araç ariza verdi.. 4 silindir ateşleme bozuklugu bobin arızsai galiba... ben bunu geçen ay değiştim daha öncede aynı bobini değişmştim... aracın lpg baglantısı bu bobinden alınmış bu bobini nedne sürekli bozar bir bilgniz vamri?

20. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Bobindeki bağlantı devir içindir. Bobini bozanin genelde LPG yakıtı olduğu söylenmekte ama ben 2 aracında bir sorun yaşamadim

engin061 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş