yaptığım iyileştirmeler sonrası elm 327 ile aldığım veriler

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve şevket tütüncüoğlu tarafından 27 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. şevket tütüncüoğlu

şevket tütüncüoğlu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    9
    merhabalar arkadaşlar
    laptop bilgisayarım olmadığı için yol testini bu şekilde analiz etmek istedim. ustalar ne der acaba?
    araç : 1.6 2002 astra g
    lpg sistemi : atiker fast sistem

forumdan almış olduğum bilgiler doğrultusunda aracımın nozul çaplarının hatalı olduğunu, gaz ısı sensörünün yanlış yerde bulunduğunu fark ettim.
    forumdaki konuları takip ederek aklıma takılan sorularda destek ve maycicek den almış oldum yardımlar ile birşeyler yapmaya çalıştım.
    ilk önce nozullar ile işe başladım, aracın nozulları 1.8 mm idi
    nozullar 1.8 mm iken rolanti lpg enj. süreleri 6,1 ms
    nozullar 2.0 mm iken rolanti lpg enj. süreleri 4,8 ms
    nozullar 2.2 mm iken rolanti lpg enj. süreleri 4,3 ms
    nozullar 2.5 mm iken rolanti lpg enj. süreleri 3,7 ms
    deneyerek buldum.
    ikinci sorunumuz regülatör ısısı ile gaz ısısı programda eşit görünüyordu. ısı sensörlerinin ikiside regülatör üzerindeydi bunlardan birini enjektör kütüğüne aktardım. böylelikle fast sistemin sıcaklık düzeltme seçeneğini kullanabileceğim.
    sonuç olarak aracımın durumunda şu anda memnunum fakat sft ve lft değerleri beni şaşırtıyor. motor rolantide ve yük altında olmadığı zamanlarda herşey normal görünüyor fakat tam gaz durumunda lft eksi yönde %15 20 gibi bir düzeltme yapıyor. burada bir hata varmı acaba

Benzinde rolanti değerleri

Lpg rolanti değerleri
    seyir halinde 90 km civarı gaz pedalı hızı koruma konumunda

yine seyir halinde 90 km civarı gaz pedalı tam basılı konumunda

2. şevket tütüncüoğlu

Beğenilen Mesajları:
    9
    maycicek hocam yorumunuz nedir?

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    şevket hocam.

elm327 hayırlı olsun, ayrıca şunu söyliyim, ayarların iyi durumda. rölantide ve yarım gaz durumunda lft değerin +/- %5 aralığında kalması iyi kabul ederim ben.

tam gazdaki LFT ve SFT değerlerini gözardı et.

Çünkü arabalarımız tam gazda düzeltme uygulamaz.

şimdi programdan, MAP1 sayfasının görüntüsünü buraya eklersen, tam gaz durumunda, performansı iyileştirmek adına 1-2 düzeltme yapabiliriz.

ekran görüntüsünü paylaşırsan hemen yönlendirme yaparım.

birde yolda giderken, gaza tam bastığında, benzin enjeksiyon süresi kaç ms oluyor, bunuda programdan bakıp yazman gereklidir.

kolay gelsin.

4. şevket tütüncüoğlu

Beğenilen Mesajları:
    9
    aracımdaki lpg fast sistem MAP1 sayfası diğer lpg sistemlerinde var sanırım. ben basınç harita ekranını eklemem gerekiyor herhalde. ben bir laptop bulup yol testi yapayım.

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    evet haklısınız, yukarıda belirtmişsiniz zaten, benim hatam oldu

atiker fast sistem ise, grafik şeklinde benzin ve lpg enjeksiyon süreleri ekranda çıkıyor, yol testi sonucu ekran görüntüleri ile paylaşın.

fast sistemde sıcaklık ve basınç dalgalanmasına karşı ayarda oluyor (çok eski versiyonlarda olmayabiliyor), onlarıda yaparız çok daha sorunsuz bir LPG uygulaması olmuş olur.

Sayfayı Paylaş