ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve beyazit60 tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    1.8 mm nozzle delik capi uygundur.

Muhtemelen ustundekiler 1.8 dir.

2. gemlikli_55

gemlikli_55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    aksam bir inceleyim merak ettim.
    birde benım aracta depoyu fullediğimde manuel lpg seviye göstergesi tankın uzerinde manyetik calısan ibre tam yukarı kadar cıkmıyor
    .full lediğimde 24 lt gaz alıyorve ibre orta yuksekte kalıyor , bittiğinde dibe kadar iniyor ama fullediğimde sankı deponun 3/4 gibi gösteriyor neden olur.bazı seviye göstergelerinde alt kısmı sat yununun tersinde cevirerek manuel ayar yapılıyordu ama atikerinkinde donen birsey yok :)

3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Şamandıra üzerinde bulunan seviye göstergesi ayarı mıknatısın konumu değiştirilerek yapılır. Terazi gibi düşünün.
    Fullediğinizde mıknatısı full gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
    Eğer mıknatız yok ise sensörü değiştirmeniz gerekir.

4. gemlikli_55

gemlikli_55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    mıknatız konumunu değitirdiğimde montaj vida ayarları deliklere denk gelmiyorsasıyor bu seferde sabitleye miyorum sensoru

5. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    sensör pahalı bir parça değil. değiştirmenizi öneriyoruz.
    Şunuda unutmamak gerekiyor. Türkiye'de seviye gösterme konusunda sorunsuz kit mevcut değil.

6. saatcimurat

saatcimurat New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    2004 megane 2- 1.6- 16v 115 bg için en idaal nozzle ölçüsü kaçlık ??

7. malatyadoğan

malatyadoğan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    2.0-2.2 arası nozul 1.1 basınçta idealdir.Kolay gelsin.

8. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    aracım linea 1.4 turbo jet.Nozulları 2.3 e çıkarınca şöyle bir sorun başladı:
    1. Rölantide kesinlikle eskisi gibi istikrarlı çalışmıyor.arada bir tekleme oluyor gibi.
    2.LPG bitmeye yakın yokuşlarda gaza aşırı yüklenince benzine geçiyor.Fkat tekrar lpg ye alıp sakin kullanmaya devam edersen 20-25 km daha gidiyor.Bu sorun nozullar genişledildikten sonra başladı.
    3.Yol bilgisayarındaki ortalama yakıt 1.5-2 litre civarı düştü.Bu neye delalettir?

bu sorulara cevap verirseniz sevinirim... tşkler

9. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Nozul caplari buyuyunce rolantideki enjeksiyon suresi 3.9 a indi.rolantideki duzensizligun sebebi bu olabilirmi?reg. Basinci suan 1,24-25 civari.reg basincini biraz dusursem rolantideki enjeksiyon suresi yukselecek.bu rolantideki duzensiz calismayi cozer mi aceba?

10. malatyadoğan

malatyadoğan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    3.9 değer biraz düşük, basıncı 1.1 düzeyine çekerek ideal enjeksyon süresini 4.2-4-5 yakalayabilirsiniz.

11. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    <Hocam bu düşük enjeksiyon süresi direkt rölanti düzensizliğini etkiliyor değil mi?

12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    Nozzle buyutunce kalibrasyon ve ayari yenilediniz degil mi?

gaz ve benzinde calisirken benzin suresi ayni degilmi?

4 ms altina inmeye genelde ihtiyac olmaz ama 3.9 ms de de sorunlu calismasi gibi birsey olmamali.. Ayarlarla ilgili oldugunu dusunuyorum

13. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Yeniledim hocam.Rölantide enjeksiyon sürelerini eşitledim.Fakat rölantide istikrarlı çalışmıyor.yani şöyle ifade ediyim 5-6 saniye düzgün çalışıyor.sonra 1-2 saniyelik tekleme tarzında bişeyler oluyor.bu periyodik olarak sürüyor.

14. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    "LPG bitmeye yakın yokuşlarda gaza aşırı yüklenince benzine geçiyor.Fakat tekrar lpg ye alıp sakin kullanmaya devam edersen 20-25 km daha gidiyor.Bu sorun nozullar genişledildikten sonra başladı."
    peki bunun sebebi nedir arkadaşlar??

15. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Basinc kontrol edilip LPG'ye geçme basinci dusurulucek

16. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Benzine geçme basinci dusurulucek

17. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Basıncı 1.30 küsürden 1.20 küsürlere düşürdüm.Tekrar ayar yaptım.Rölantideki enjeksiyon süresi 0.2-0.3 civarı arttı.Şuan rölanti gayet düzenli bir sıkıntı yok.Fakat programdaki ayarlar bölümünde Normal gaz basıncı:1.3 olarak ayarlamıştım.Onu 1.2 ye çekmedim.Bir önemi varmı ki onun?
    Birde En düşük gaz basıncı kısmını 0.6 bar dan 0.3 bar a düşürdüm.Sanırım artık lpg azaldığında gaza yüklenince benzine atmayacak. 0.3 bara kadar lpg ile çalışmaya devam edecek diye düşünüyorum.Yorumlarsanız sevinirim @maycicek hocam..

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    Rolanti sorunu hallolmasina sevindim..

Minimum basinc konusunda cok deneyimim de yok acikcasi, gosterge 200-220 km sonra kirmizi oluyor, kafayi takmamak icin dolduruyorum deposunu :) hem moral de veriyor 60 tl ye doluyor o haldeyken..

19. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    0.3 bar çok düşük.
    O seviyeden yapılacak geçişlerde sarsıntı hatta stop etme olabilir.
    Lpg azaldığında kerkinme olabilir.
    Düşürme yerine yükseltmeniz gerekirdi.
    0.7 veya 0.8 ayarlarsanız depoda kalan gaz çoğalır lpg ye atmalar ortadan kalkar.

20. t_jet_çi

t_jet_çi Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Hocam tanktaki gaz azaldıkça basınç ta düşüyor.dolayısıyla gaza aşırı yüklenmelerde basınç 0.6 bar ın altına düşünce benzine geçiyor.Eğer en düşük basıncı 0.6 barın altına düşürürsem bu sefer lpg ile gideceği yol artacak.yani 0.6 barda değil 0.3 barda benzine geçecek.Böylece tanktaki gaz ile maximum km gitmiş olacak diye düşündüm.
    Bu durumda benzine geçiş esnasında sarsıntı olacağı kesin.Fakat oda tanktaki lpg miktarını tamamen sıfırlayınca olacak.Araç lpg den benzine geçtiğinde tekrar lpg ye aldım.25 km yol gittim sakin kullanımla ve lpg bitmedi.sizin dediğiniz gibi basıncı arttırırsam bu sefer 0.6 barda değil 0.8 barda atacak benzine ve dediğiniz gibi depoda daha fazla lpg kalacak.Oysa benim amacım lpg bittiğinde tankta daha az lpg kalması...

Sayfayı Paylaş