ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve beyazit60 tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba
    hafif zengin karışım var.
    Multu bir kaç derece kısabilirsiniz.
    Klimayı açtığınızda araç kafa sallamıyorsa problem yok demektir.

2. erolkan

erolkan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    13
    klımayı açtımgımda kafa sallama yapmıyor bu ayarlarla...

3. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba

safefast te zengin karışım fakir karışım olup olmadığını nereden anlarız?

4. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba
    Bütün kitlerde benzin enj. sürelerine bakılır.
    Atıyorum benzin enj. süresi 3ms.
    Aracı lpg'ye aldınız. Yine benzin enj. süresine bakıyorsunuz.
    Eğer 3ms'den aşağı düşerse zengin, yukarı çıkarsa fakir karışım olduğunu anlıyoruz.

5. erolkan

erolkan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    13
    bu durumda hangisi diğerine göre daha iyidir,zengın karışım olmasımı fakır karışım olmasımı yakış ve çekiş açısından?

6. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    İdeal olan benzin enj. süresinin değişmemesidir.

7. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    alt devirlerde aşırı derece silkeleme yapıyor kalkışlarda çok titreme oluyor enjektörlerde yeni aslında ne yapıcağımı bilmiyorum artık ama daha arabayı benzinde kullanıp kalibrasyon yapamadım. lpg de araba kullanmaktan nefret eder hale geldim benzinde kullandığımda harika.

8. gökhan42

gökhan42 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    forum harika

arkadaşlar uzun zamandn beri sitenin hem müşterisi hemde takipcisiyim arkadaşlar sağolsun uzaktan bağlandıklarını mı anlatsam sorulan sorulara aldığım cevaplarımı desem hepsinde yakından ilgilendiler ve 3 gündür daha yakından bir takipçisiyim lpg sistemim kme ve arabayı kullanmaktan nefret eder hale gelmiştim burdan aldığım son bilgilerle en son kalibrasyon ayarını yaptığımdan beri aracımdan memnunum benzinle farkı yok gibi birşey arkadaşın en son dediği gibi önemli olan benzin enjektör süresi bunu çoğu usta bilmiyordur denemesi bedava . ben ayar yaptırdığımda otomatik kalibrasyon tabi öncesinde gfiltre değişimi ver 50lira artık kendi işimi kendim yapabilir oldum tabi en son ki bilgilerle teşekkür ediyorum arkadaşlara kme diego -2001 golf 4 akl motor -74 kw milanoyla aynı sisstem program üzerinde bu arada arkadaşınkindede farkettim meme çok küçük diyor 2.5-2.6-2.7 denedim randıman alamadım en son 1.9 da kafi geldi nedeni ne olabilir kolay gelsin

9. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba,

Özel mesaj nereden gönderiliyor bulamadım. Gaz kelebek adaptasyonu ile ilgili bilgisi olan var mı çünkü benzinde ki rolanti dengesizliği gaz da aşırı derecede artıyor.Adaptasyonunda rolanti dengesizliği ile ilgisi olduğunu duydum. Bu adaptasyonu manuel olarak yapabilir miyiz nasıl yapılır nedir. Ben gaz kelebek gövdesini söküp temizledim rolanti problemim var ama adaptasyon falan yaptrmadım. Bazen de boşta yüksek rolantide çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

10. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba
    Aracınızdaki sorunlarla ilgili iyi bir motor ustasına göstermenizde fayda var.
    Cihaz ile adaptasyon gerekli ise yaptırmak zorundasınız.

11. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    aracı dediğiniz gibi benzinde kullandım daha sonra lpg kalibrasyonu yaptım 10 km gittim gitmedim sanırım değerler yine bozuldu araç boşta ilerlerken rolanti 1700 lerde çalışıyor durduğum zaman normale dönüyor ve hem benzinde hemde gazda vuruntulu, sarsıntılı çalışıyor. Gaz kelebek gövdesini komple değiştirirsem sorundan kurtulabilirim gibi geliyor ya da siboplardan kaçak olabiliceğinden şüpheleniyorum onun dışında enjektör ve kat. konvertörden şüpheleniyorum ama şüpheyle olmuyor ne yazık ki çünkü hepsi pahalı parçalar yani deneme yanılma yöntemi yapamam. Belki de problemim sadece gaz kelebek poz. sensörünün adaptasyonu ile ilgili. Zaten bizim araçlarda öyle bir adaptasyon şekli yok diye biliyorum sadece ecunun resetlenmesi gerekiyor. gm 12 pin kablo ve yazılım bulamadığım için onu hem deneyemiyorum hemde diğer sensörlerin çalışma parametleri bilmediğim için parça değişikliği yapamıyorum. Bulunduğum yerdeki servis aynı zamanda citreon servisi olduğu için ladalarla ilgilenmiyorlar zaten elimizde de yeterince yedek parça yok diyorlar aynı zamanda araç lpg' li olduğu için servise sokmuyorlar. Bende yakın bir yerde sadece lada servisi olan bir yere gidiyorum yaklaşık 15-20 yıllık tamirci burasıda ama 50 senelikte olsa işe tam olarak hakim olamadıkları için sadece para harcayıp dönüyorum. Zaten oradaki amca arıza teşhis cihazını kullanmayı bilmiyor oğluna yaptırıyor o da arıza kodlarını siliyor reset atma gibi birşey yok diyor. Zaten benzindeki problemi çözemediğim için lpg den randıman alamıyorum. 1 yıldır bu problemle uğraşıyorum. ilk başlarda sanayilerde çok fazla boşuna para harcadım enjeksiyoncu dedikleri kişiye gidiyorum vuruntu sensörünü gösteriyorum o yağ müşüri diyor :) ( bizzat yaşadığım olay ) bunun gibi bir sürü trajikomik olaylar geldi başıma. Durum lpg de de aynı 3 tane atıker servisini gezdim benden bıktılar artık ama hiçbiride benzindeki enj. ms sinin lpg de çalışırkende aynı olması gerektiğini bilmiyor ne yazık ki ve ülkemizin gelişimi için çok acı bir durum çok, ciddiyim çok yazık. Benim aracım eski, yeni nesil motorlarda ne yapıyorlar şaşırıyorum. Geçen gün abi bi volvo geldi sabaha kadar ayar için uğraştık diyorlar. Bilmezsen yaptığın işi uğraşırsın tabi uğraşmak birşey değil müşteriye hem maddi hemde manevi açıdan yük oluyorsun. Şimdi demek istediğim iyi bir motor ustasını aynı zamanda lada arıza teşhis cihazı olanı nereden bulacağım yok. Ben şimdi bu arabayı yaksam mı satsam ne yapsam. Ama bende inat ettim bi kere bu kadar uğraştım ben seni yapıcam diyorum. Bazı ustalar bunlar böyle kronik bu arabayla gider bu arıza gibi şeyler söylüyor bence çok saçma mutlaka bir yerlerinde ters giden birşeyler var ama dediğiniz gibi çok iyi bir usta bulmam lazım. İstanbul' da ya da tekirdağ yakınlarında bildiğiniz ustalar var ise tavsiyelerinizi bekliyorum ama bu işi okumuş mantıklı çözümlere gidebilecek teknik bilgiye sahip okulunu okumuş olması çok önemli diye düşünüyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.

12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    bu tabloyla sık sık karşılaşıyoruz malesef.
    Daha önce dediğimiz gibi sizde demişsiniz benzindeki sorun hallolmadan lpg'de sorunsuz kullanım hayal.
    Elimizdeki cihazlar malesef 12 pin desteklemiyor.Bulunduğunuz konumda bize ters olduğundan malesef usta önerisinde bulunamıyoruz. Ankara'ya gitme durumunuz varsa öneride bulunubaliriz.:)
    Boğaz kelebeği konum sensöründe ayar yapma opsiyonu (sağa sola dönme) varsa siz deneyebilirsiniz.
    Şunuda denemeyi ihmal etmeyin:
    aracı çalıştır,
    mm cinsinden gaz pedalına basarak devri yükselt
    1500 civarında devir aşağı aniden düşüp yükselirse ve bu şekilde devam ederse(pedalı hareket ettirmediğiniz sürece) boğaz kelebeği konum sensörünüz ya arızalı ya da ayarsız.

13. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Gaz kelebep potansiyometresinin fotosunu buraya koyarsanız, adaptasyonu ile ilgili yardımcı olabiliriz. Bazı araçların potansiyometreleri ayarlanamaz. Kenarında yollar varsa, ayarlanabilir. Deneme yanılma ile kendin yapabilirsin.

14. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Moderatör tarafından son düzenleme: 15 Ekim 2012
  15. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Kablonun + kutbu gaz kelebeği maksimum açıkken 5 voltu göstermesi gerekir diyor. Bunu göstermezse bozuktur, değiştirin diyor.

Senin arabanın potansiyometresi pahalı bir şey değil, değiştir gitsin. Yenilenmiş olur böylece.

Lada'ları bu yüzden seviyorum, bizim arabaların bir parçası fiyatına komple sistemi değiştirebiliyorsun.

16. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ölçmedim ama zaten yeni değiştirdim servisinde. o yüzden de sürekli montajından şüpheleniyorum. adaptasyon yk sanırım bunlarda takılma şekli önemli. zaten o voltaj ölçme makinasından da alıcam en sonunda bu işe de giricez :) tamirci olduk anasını satayım. Bir de dikkatimi vida bağlantı yerlerindeki kırmızı sıvı contalar çekti mecbur mu acaba

Moderatör tarafından son düzenleme: 15 Ekim 2012
  17. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Benim araba Tempra 2.0 16v ve anlayan usta olmadığından ben o tür tek başına yapılacak işleri hep kendim yaparım zaten. Rölanti durumunda kontak açıkken 0,30 voltu göstermesi gerekiyor benim arabada. Kontak açık ama motor çalışmıyor olması gerek. Bu ayrıntıya dikkat et.
    Gaz tam açıkken de 4,75 ile 5volt civarında olması gerekiyor. Senin araç için değişebilir. Bir dene istersen

Kırmızı conta vidaların kendiliğinden gevşememesi için sanırım. Zira arabanın titreşimleri zamanla o ayarı bozuyor. Arasıra kontrol etmek gerekiyor.

18. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    senin arabanda anlayan usta yok benimkinden anlayan yok araştırıyorum forumlarda binlerce kişi bundan şikayetçi acaba sorun bizlerde mi yoksa gerçekten bu bir "acı gerçek" mi :) aslında usta var ama işin ehli çok çok az olduğu için onları bulmak biraz zor. bende araba mı kendim tamir ediyorum elimden geldiği kadar. ( ilk başlarda tabi ki kendim tamir etmiyordum ama mecbur kalıyorum ) nolcak böyle bilmiyorum araba kullanmamak lazım ya da paran olacak sıfır alcan 2 sene sonra satçan gene sıfır alcan kimseyle uğraşmaycan :) benim motorum var ben onu daha çok tercih ediyorum aslında ama işe gidip gelme gibi mecburiyetim olduğu için özellikle kışları araba kullanmak zorundayım ama artık arabalardan nefret ediyorum vergisi muayenesi arızası yok bilmem nesi artık bıkkınlık verdi araba üvey evlat :) benzin olmuş 5 tl gaz desen tarih itibariyle 2.83 tl. ben ş.içi ş.dışı karışık 1.5 enjeksiyonlu 8v 78 beygir araba ile 1 lt lpg ile 10 km gidebiliyorum siz ne kadar gidebiliyorsunuz bu değer normal midir?

Moderatör tarafından son düzenleme: 16 Ekim 2012
  19. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Senin değer çok, 15 km filan gitmen lazım.
    Ama bu konuların yeri bu başlık değil. Bu konu meme çapları ile alakalı bir konu. Devam edersek konu kirlenir.
    Yöneticiler ihtar çekmeden kapatalım. Size kolay gelsin.

20. tlgyksl

tlgyksl New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    haklısın konuyu başka bir başlık altında tartışmak gerek çok teşekkürler.
    Bu arada 1 lt lpg ile 15 km giden aracın markası ve modelini yazabilir misin hemen o arabadan alıyorum. çok ekonomik geldi bana. çünkü normal şartlarda ben 1 lt benzin ile o km yapılabilir diye tahmin ediyorum, biliyorum...

Sayfayı Paylaş