Atiker Atikfast Chevrolet Cruze 1.6 124 HP

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve selverin tarafından 23 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    6.00 satırını da düzeltin.

powerkırk3, selverin ve leoncu bunu beğendi.
  2. selverin

selverin Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    363
    Enjektorler test ettirdim hepsi bozulmuş 8ms altına düşmüyor. Neyse eski enjektorler takılı şu an basınç 1.05 olmuş acaba 2.5 nozulları taksam ve kalibrasyon yapsam bu basınçta iyi olur mu yeni değerler aşağıda ltft stft oynanmış haliyle ve rölantide benzindeyken benzin enjeksiyon süresi 2.80ms görüntü almayı unuttum benzinde. Sistemi komple değiştirmeyi aklıma koydum. Büyük ihtimalle uyumlu BRC'ye geçeceğim.

leoncu, powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  3. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    @symbol üstad brc kitini kullaniyor sana tavsiyede bulunacaktir.

selverin bunu beğendi.
  4. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    ne gerek var kardeşim iyi gorunuyor işte, goturdugu kadar bin, ne masrafı yapacaksın.

selverin bunu beğendi.
  5. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    kit değişimine gitmenize gerek yokki.değerler güzel biraz binin değerler otursun artı eksi duzeltmeler yaparsınız.

selverin ve x-calibur bunu beğendi.
  6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Bende brc kullanıyorum seq24 my10

lpg suresi regülatör basıncı düsmegi için benzin suresinden daha az 2.85 msn de. Tamam enjektörler hızlı ve sessiz . Ama yazılımda haritada veya map yok . Rölantide ve yükte/yolda ayarı var. Sanki yükte/yol ayarı kaba bir ayar yapılıyor düşüncesi oluyor ama ltftyi artı eksi 6-7 sınırı civarında ayarlamayı başarıyor. Üstelik yeni versiyonlarında obd destegi var diye biliyorum . Fakat yazılıma kilit atılirsa ayarı kendiniz yapma sansınız olmıyacak. Şu da var ben bu araci aldığimda lpg takıldıgı zamandan bu yana 7 yıl hıc ayar yapılmadığınıda son bağlantı tarihinde gördüm. Karar sizin

selverin, x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Bak bazı yerleri çok kısmışsın, azaltmışsın. Stft büyük çıkıyor. Oraları da ltft ve stfr toplamı kadar arttıra 2000 devir üstü sağa doğru ve aşağıya doğru, 150 ler 160 lar iyiydi

selverin bunu beğendi.
  8. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    969
    BRC öneririm ama mevcut durumda bence gerek yok :) Komple BRC ye geçeyimd eseniz regülatör enjektör ecu zaten kit parası.
    Seq24 plug play programı iyi ve güzel bir program ancak elinizdeki program kadar oynama hakkı vermiyor. Ancak algoritmaları güzel çalışıyor eobd cihazı olmadan closed loop kısmını +-5 toplam trime göre ayarlayabiliyorsunuz.

BRC tarafında ısrarla önereceğim enjektörleri olurdu. BRC IN03 MY09, Hana, Dymco gibi enjektörler ciddi farklar yaratabilir.

powerkırk3 ve selverin bunu beğendi.
  9. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    @ersahca : şu son ayarla beraber 32 lt yakıt ile 175km yaptım. Normalde 200 km'ye kadar yol yapabiliyordum. :( brc kullanan cruze sahipleri 300 km yol yapıyor.

@powerkırk3 : BRC servisine sordum yen,i set obd destekli olanı takacağını ve yol ayarıyla beraber teslim edeceğini söyledi. Aslında sorunsuz bir şekilde binemk istiyorum. Cruze lpg kullanıp memnun kalanların hemen hepsi brc markasını kullanıyor.

@x-calibur : teşekkür ederim tekrar düzenleme yapacağım fakat bu son ayarla beraber 175km gitti bir depo çözemedim.

@symbol : Aslında brc'ye geçmek istememin sebebi cruze'da lpg'de memnun olanların çoğu brc markasını kullanıyor. Tanıdık usta buldum sadece brc takıyor sana obdli kitin toplam maliyeti 2800 tl olur dedi. Ve şu son ayarla beraber 175km yol yapabildim ancak.

Teşekkürler arkadaşlar peki komple kit değişimi yerine atiker obd ecu ve enjektör değiştirsem olur mu zaten araba lpg ruhsata işli ve kaskoda lpg işli her halde bir problem olmaz muayeneye kadar.

10. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Yalniz kitin fiyatini duyunca benim nevrim döndü. o_O atikerin en iyi kitiyle arasinda 1000 lira fark var hemen hemen. Obd li yeni grandlari arastir istersen hocam. Ahcr yada romano enjektörlerde işini bayagi görür. Regulatorde buyuk o kitte. Iyi performans alacagin kanisindayim. Mevcut kitte dönüsüm yapabilecek iyi bir lpgci ile konus bakalim.

selverin bunu beğendi.
  11. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Birde tekli enjektörlerin hepsimi bozuk dedi gosterdigin usta niye bozuldugunu falan soyledimi sunu yapmissiniz soyle olmus gibisinden. Merak ettim.

selverin bunu beğendi.
  12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sedece hızlı enjektöre geçseniz bana netice alırsınız gibi geliyor.

selverin bunu beğendi.
  13. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    @Cliosymbol : evet ilginç bir şekilde başta hepsi 12ms çalıştı deterjan durumunu anlattım. Hepsini söküp özel bir sprey sıktı uzerlerine enjektor kütümü içine sıkınca jel beyaz bir sıvı çıktı. Deterjan tıkamış dedi. Tekrar test yapıldı 8ms oldu. Jel deterjan enjektorleri bozmuş dedi. Tanır takımı varsa bunun için belki randıman alırsın dedi.

@powerkırk3 : başta düşüncem oydu enjektörü değiştirdim başıma gelmeyen kalmadı. 10km kullanabildim aldıklarımı sonra bozuldu.

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Boşver sen milletin kaç kuruş yaktığını, önemli olan aracın sağlığı iyi mi değil mi. İnternet aleminde gerçek hayatta hava atmayı sallamayı sidik yarıştırmayı seviyoruz, telefon konusu olur yok benim pil şu kadar saat dayanıyor, borsa konusu olur şöyle kazandım uçtum kaçtımk araba konusu olur yok böyle kaçıyor az yakıyor vs vs vs. Salla gitsin kayıkla gelsin hepsini.
    Sen yanına bir adam bulsan yeterli, çok güzel sonuçlar alacaksın merak etme. Sabır bu işin başı çekirge :)

selverin, leoncu, Cliosymbol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Peki olur mu olur yani sende isi az çok çözdün ama test ederken senin araçta mı test etti eger senin aractaysa yine 2 ohm ahcr enjektor secili olmasin 3 ohm olmasi gerekiyor enjektor seciminin biliyosun. Hepsi 8 ms de calisti deyince aklima o geldi. Bozuk enjektorun diyelim ki debi ayari kacti hepside 8.ms püskürtme yapıcak kadarmi ayar kacirdi ? Bence bir arastir sor test yapan adama.

selverin ve powerkırk3 bunu beğendi.
  16. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    @x-calibur : çekirge öğrenmeye devam edecek. Her halde 3. sıçramamda değerler oturur tahminimce :D

@Cliosymbol : durumu anlattım. Eskiyi söküp ahc seçerek denedik motor tekleyerek çalıştı 8ms ile 18 ms arası gidip geliyordu. Usta söktü. Bir spreyle enjektorlere sıktı. Bunlar biraz kurusun takarız dedi. Sonra enjektor kütüğüne sıktı. Enjektorlere giden uçlardan jel gibi beyaz bir sıvı aktı. Deterjan enjektorleri mahvetmiş dedi. Tekrar bağladık. 8ms de teklemeden çalıştı. Kalibrasyon sonrası da değişiklik olmadı. Pc bağlı yola çıktık daha iki metre gitmeden araba yığıldı. Usta ms 8in altına düşmüyor ve yola çıktığın gibi 18 ms oluyor ve sabitleniyor dedi. Dönüp eski enjektorleri taktık. Tamir takımı olsaydı tamir ederdim dedi.

powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  17. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Bence o jel deterjanla montaji icat eden lavuga git anlat durumu al bunlari tamir takimini bul çalışır vaziyette getir bana teslim et yada parasini ver bana de. 200 lira az para degil yazik. :mad::mad:

powerkırk3 ve selverin bunu beğendi.
  18. symbol

Beğenilen Mesajları:
    969
    Anlayacak bir usta olsa öyle montaj yapmazdı :)

Hıcam bence söküp bir içine bakın ustayla filan uğraşmayın. Deterjandan kolay kolay oring vs bozulmaz. Youtube da videosu filan yokmu acaba bunun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

selverin bunu beğendi.
  19. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    @Cliosymbol : ustyla tartıştım zaten. Montaj paramı aldım. Adam kabul etmiyor belki takamadan önce bozuktu üzerime yıkmaya çalışma ben hep böyle takıyorum şu ana kadar bir problem yaşamadım dedi.

@symbol : youtube'da video var sökme ve spreyle temzileme bakalım romana enjektör tamir takımı uyumluysa onunla onarabilirim her halde.

20. symbol

Beğenilen Mesajları:
    969
    Mutlaka yapılır video linkini bir paylaşırmısınız bakalım. Dediğim gibi kısa süreli bir deterjanla zarar görmez. eğer tıkandıysa açılabilir. enjektörü çok tanımıyorum o sebeple yorum yapamam. Ama şu bir gerçekki biz endüstride bu tarz ekipomanların devasa boyutlarda olanlarının bakımlarını kontrollerini yapıyoruz, gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir iş değil :)

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş