Atiker Atikfast Chevrolet Cruze 1.6 124 HP

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve selverin tarafından 23 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    yurtdışından da getirilebilir de çok da gerek yok. dediğin gibi arada kontrol yeter.
    önemli degil.
    denildiği gibi kontrol şart.
    her şey yolunda da olsa haftada en az 1 açıp bakmakta fayda var kaputu.

aklıma gelmişken bir de mesaj verelim bari kamu spotu: binerken de motoru çalıştırmadan gürültü yapıyoruz, hemen calıştırmıyoruz, zaman tanıyoruz,
    iki tak tak falan yapıyoruz, bir yerlere kedi vb. girmişse diye. :rolleyes:;)

powerkırk3, Cliosymbol ve selverin bunu beğendi.
  2. selverin

selverin Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    363
    Son ayarla 32 litre gazla 225 km gidebildim. 25 km fazladan gidebildim :D

x-calibur, Cliosymbol, leoncu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    şehir içiyse senin beygirlere göre normal. yanılmıyorsam, lpg'yi litre/3,20'den alsan hesapla. :rolleyes:
    ayarı maksimuma yakın tutarsan daha da elleme artık; kit mit de değişme. :eek:

selverin ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Merhaba arkadaşlar, derler oturdu galiba. LTFT sürekli +3'te sabit kaldı ama STFT -8 ve +24 arası sürekli gidip geliyor. Sormak istediğim şu; bu hafta yağ ve filtre değiştireceğim. Değişimden sonra son değerler üzerinden oynama mı yapayım yoksa değişim nedeniyle sıfırdan ayar mı yapmak gerekecek. Teşekkürler :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Bence gerek yok hocam.
    stft için gaz verirken/çekerken degısmesi viteste gaz basmadan araba akarkenki degerleri dikkate almıyorsanız dimi.

selverin bunu beğendi.
  6. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Eklemeyi unuttum evet stft araba akarken ve gaza basarken oluşan değerler -8 ve +24 arası sabit devirde -5 veya +5 gidip geliyor :D

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    İyi geceler arakadaşlar. Pazar akşamı garip bir durumla karşılaştım. Hava yağmurluydu ve 5 kişi arabaya bindik. Araç 4. vites 4 bin devire dayandı vites geçişi olmadı. Normalde ayağımı gazdan çeksem vites atar ama olmadı. Trafik yoğun ve hava kötü olunca torque ile bakamadım. Arabadaki kişi sayısı azaldıkça vites geçişi düzeldi. Sizce durum neyden kaynaklanmış olabilir. Pc ile bağlanıp bakma fırsatım olmadı. Galiba araba yükte fakirde kalıyor. Çözemedim. PC ile bağlanamadığım için kaydettiğim map haritasını paylaşacağım. Benzin takviyesini açarsam olur mu sizce? LTFT +3 te sabitlendi stft ise sabit hız ve devirlerde +5 ve -5 arası gidip geliyor değerler iyi gibi.

İkinci bir garip durum ise şöyle gerçekleşti neyse deyip eve geldim destekten aldığım enjektörleri temizlemiştim, nerden aklıma geldiyse enjektör kütüğüne ağzıma dayayıp üfledim. Bir dördüncü uç hariç kalanların hepsi tıkalıydı. Fener yardımıyla uçları inceleyince gözlerime inanamadım. Uçlar fabrika çıkışı tam açılmamış, yarım yamalak düzensiz yerlerden küçük yırtıklar gördüm. Haliyle gaz buradan tam geçemediği için araba yürümeye başlayınca gazın yetersiz kaldığını anladım. Hemen uygun tornavidayla düzelttim. Enejktörlerimde sorun olmadığını bir kez daha anladım. Kütük fabrika çıkışlı uçlar kapalı üretilmiş.

Yucel9603, Cliosymbol, x-calibur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Abi sendeki de ne şanssızlık ya.:eek::confused::(:mad:
    vites atmadığında benzine geçseydiniz keşke .
    Siz benzin takviyesini açın zaten sürekli yüklenerek kullanmıyorsanız tüketim az olacaktır .Ben açık kullanıyorum.
    Enjektör değişimi sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz .

x-calibur ve selverin bunu beğendi.
  9. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Bu aralara şansızlık beni buluyor paratöner gibi çekiyorum üzerime :(:D Benzine geçebilirdim fakat yakıt az olunca yolda kalmaktan korktum:rolleyes: ayağımı gazdan çekip 2 bin devirde sürmeye deavm ettim. Bu hafta fırsat bulursam enejktorleri tekrar deneyeceğim içimden bir ses bu defa olacak diyor :D

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Insallah olur. Olursa en çok @Cliosymbol sevinecek

selverin, Cliosymbol ve x-calibur bunu beğendi.
  11. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    [​IMG][/url][/IMG]
    Şanssızlığında bu kadarı yaa. o_O Bu arada bende ayni enjektörlerden almış bulunmaktayim arkadaşlar hatta pazar günü montajini bile yaptim. :p:D Dayanamayacağımı az çok tahmin etmişsinizdir.Şöyleki ince ayara gecemedim vaktim olmadigi icin sadece montaj ve kalibrasyon yaptim biraktim. Bir 20 km kullandim.İzlenimlerim hakkinda kısa bir sunum yapabilirim.
    1. Enjektör manifold arasi hortum uzunluklari 5 cm manifold ve enjektördeki nozullarin birbirlerine yakinlik mesafesi 1.5-2 cm arasi oldu.
    2. 5 hatta bazen 10 dakika süren kalibrasyon süresi 2 dkk da tamamlandi 2 kere denedim.
    3. Nozul 2mm ama enjeksiyon süresi 4.8 -5.00 ms eski enjektörlerlede ayni süreyi aliyordum. Basinç 1.10 bar. 2.2 mm nozul denemelimiyim karar veremedim eski enjektörlerle denedim geciste bogulma yasadim onlarda hortumlar 10 cm ve S şeklinde kıvrıklardı.
    4. Benzin lpg gecisleri 0 fark oldu kesici sesi olmasa anlamiyorum gecisleri.
    5. Obd2 ile map haritamin fakir kaldigini gordum +4 olan ltf +28 olmus ve stf +23 lerde geziyordu.ince ayari yapicam birde lpg hata zamani varya fast kitte bir nevi enjektorlere avans veriyor hortumlar uzun oldugu icin ayagimi gazdan cektimmi rolantiye gec düşüyor yani hortumlar bayagi kisaldigi icin bu zamani 250 ms den 150 ms ye cekip deneme yapacagim.
    6. Motorda avans bayagi düzeldi şöyleki vites degisimlerinde devir 2000 ve altina düserse motor zangir zangir titreyip 2000 deviri gecince toparliyordu artik 1500 devir altina bile inse takır takır toplayip yürüyor.
    7. Rolantide benzinde olmayip lpgde olan hafif bir hırlama olmaya başladı. Ayarlardan olabilirmi diye düsünüyorum. Birde lpgciye gitmeye üşenip dükkanin oradaki parçacıdan kütük ile enjektörlerin arasina hortum aldim ama oda silecek suyu icin olan hortumlardan vermiş galiba zorlaya zorlaya kütükle enjektörlere taktim iç çapı lpg hortumundan 3/1 kadar daha dar ondan yapar mı ? Bende kütüge bakayim o zaman tikali çıkış var mi üfledim falan ama tam anlamiyla bakmadim.
    8. Birde arastirmalarim dogrultusunda enjektör soketlerinin yanliş olabilecegini ögrendim. Bizim triger tarafindan 4321 diye gidiyor soketler tam tersi takilmis 1. silindirde 4 nolu soket takilmis. Onuda programdan deneyip bakacagim.
    Uzun oldu okuyup emek harcayan arkadaslara tesekkuru bir borc bilirim.:D:p[​IMG][​IMG]

Seslenti, selverin, x-calibur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Resim eklemedim ya hızlı resimden gulenyuzun yanindaki simgeye url yapistiriyorum bu çıktı. o_O

Son düzenleme: 13 Şubat 2018
    selverin ve powerkırk3 bunu beğendi.
  13. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Yine bana hüsran , bana yine hasret var :) Kayahan dan bir şarkı yaşı yetmeyip dinleyemeyenlere :)

selverin, x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    bir şeylerin peşinde olduğun Sesin soluğunun çıkmadığından belliydi zaten, dayanamadın dimi:D
    1. güzel olmuş;)
    2. bu daha da iyi olmuş.;);)
    3. bu güzel demek ki bu enjektörlerin debisi yüksekmiş.:D
    4. yakıt doldurmayı unutmayasın.o_O
    5. ltft oturtursun senden kaçmaz. enjektör hata zamanı o şekilde kullanmamıştım sonucu merak ediyorum.:oops:
    6.keyifli sürüşler. eski aracımda gaz ne kadar az basarsam o kadar güzel topluyordu
    7.sonucu bekliyoruz.:p
    8. testin nasıl yapıldığını biliyorsun zaten ama ben hatalı olduğuna ihtimal vermiyorum lpg nin 4. benzin enj. bağlantılarını 1. benzin enj. taktılarsa yani ters sıra ile bağladılarsa doğru çalışması için lpg enjektör sıralaması da ters sırada bağlamışlardır.:rolleyes:
    Resim bekliyoruz dicektim yazmışsın.
    Kazasız belasız hayırlı güzel günlerde kullanmanı dilerim Allah içine sindirsin güle güle kullan.:)

selverin, Cliosymbol ve x-calibur bunu beğendi.
  15. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Oooo Hüseyin abi sen buralara ugrarmiydin ya. Bizim hasretimiz 2010 da dindi ya Tekirdağ 8. Mekanizede. :p:D

selverin, powerkırk3 ve elkmuh bunu beğendi.
  16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Zamanında babama nerden buldun bu stefanelliyi de taktırdın , hiç kullanan bir Allahın kulu yok benden başka diyordum . Milletin şu anlattığı dertleri okuyunca şaşıp şaşıp kalıyorum . Benim benzinden gram farkı yok araç kullanımında . Bas abi ne kadar lazımsa diyor :)

selverin, Cliosymbol, x-calibur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Blöf yapiyordur abi sen dinleme stefanelliyi 1.4 8v araçlarımız unutma. :p:D

powerkırk3 ve elkmuh bunu beğendi.
  18. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Valla bir ara istanbuldan gelirken öfkeli bir günde 170 basmıştım , daha 120 nin üstüne çıktığımı kendim de görmedim :D

powerkırk3 ve selverin bunu beğendi.
  19. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    [​IMG] [​IMG] [​IMG][/url][/IMG]

20. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Resim olmadi herhalde neyse.:oops::rolleyes:

powerkırk3 ve selverin bunu beğendi.