Atiker Atikfast Chevrolet Cruze 1.6 124 HP

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve selverin tarafından 23 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Bobin degisikliginde bizim renoda hepsinin degismesi gerektigini oneriyorlar..sizin gm dede ayni olmasi lazim..cunku akim farkliligindan dolayi yeni olan tekrar yanabiliyormus.
    Fakire kayma olayi gercekten sinir bozucu..bende elm aldim..torqueden takip ediyorum..nozullari 2,5 yaptim araba kafayi yedi..zengini cok zengin fakiride cok fakir oldu..biraz toparladi gibi ama hala yetersiz..bende benzinde biniyorum, biraz bindikten sonra hemen kalibrasyon yapip gene torqueden takip edecegim..ama sanki araba kendi kendine epey bi duzeltme yapti gibiydi..dahada iyi.olsun diye benzinde kullanacagim..
    Size gore ben daha yolun basindayim,.ama sizin basiniza gelenlerde gercekten enteresan..galiba chavrole pek sevmiyor bu lpg yi..
    Benim megan 25 fakirde eskisine gore daha cekisli gidiyor..15 lerde felan baya guzel asiliyor..5 lerde artik benzinli kadar performans veriyor ...eskiden 1.8 nozlulla kac fakirde kullaniyordum kim bilir..ne ariza isigi ne uyari..muhtemelende direk ustalik olacak heralde..
    Simdilik ltft maksimum 35.leri ve -3 leri goruyorum.

x-calibur, powerkırk3 ve selverin bunu beğendi.
  2. selverin

selverin Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    363
    Benim bobin tek parça tek seferde değiştireceğim de korkum yine p2096 hatası tekrar verebilir. Bir şekilde hem benzin hem lpg karışımı kullanmayı düşünüyorum.

Samsung Note4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Bobilerin omaj degerini olcme sansiniz varmi acaba..net sonuc vermesede direc farki olusursa ariza dogrulanabilir diye dusunuyorum.

x-calibur bunu beğendi.
  4. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Bende ölçme cihazı yok maalesef :/ bir şekilde temin etmeye çalışırım olmadı sanayide bir elektrik ustasına test ettirim tavsiye için teşekkürler

5. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Servet ben kökten çözüm buldum. Arabayı sattım şuan hiçbir sıkıntım yok tıkır tıkır herşey yolunda :p:D:D

nspcn, x-calibur, Ismaildmr ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hayırlı uğurlu olsun

x-calibur ve selverin bunu beğendi.
  7. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Hayırlısı olsun, kökten çözüm. Ben de satmayı düşündüm ama iş nedeniyle elim ayağım oldu gibi. Şimdi satıp dizel almayı düşündüm ama imkanım el vermiyor ikinci elde fiyatlar uçmuş...

x-calibur bunu beğendi.
  8. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Bu arada enjektörlerde sıkıntı yok. Bobin gitmiş emin olmak için onunda kontrol ettireceğim.

x-calibur bunu beğendi.
  9. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Tesekkur ustad eyvallah.
    Valla benimde bir anda oldu bitti . :D:DTermostattan cok ince bir antifiriz sızması gordum biraz yüklendigimde yapiyordu aksi takdirde yok takip ettim halbuki 2 ay önce yuvasina kadar sıfir orjinal alıp degistirmistim :mad: tepem atti saticam dedim 2 gün sonra oto pazarina cikardim bir buçuk saat icinde kaptilar. Pazartesi satış verdim. Bende dizel bakiyorum bakalim ya nasip dedik çıktık yola.:p:p

selverin ve x-calibur bunu beğendi.
  10. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Hayirli olsun.
    Dizel adam akilli bir araba en az 50 60 kagat..yeni model.
    Piyasamiz belli aslinda..hep ucuk hep ucuk..bizde elimizdekiyle biseyler seyetmeye calisiyoruz..tekrar hayirli olsun.

11. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Net 40 bine çok temiz arabalar var aslinda bu ara alinabilir. Piyasayi takipteyim. Bayramdan sonra bir tavan daha görür. Ben motor problemsiz düşük km donanimli ne gelirse degerlendirmeye calisiyorum degisen tramer boya takilmiyorum pek.

selverin, powerkırk3 ve Ismaildmr bunu beğendi.
  12. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    hayırlısı olsun.

selverin, powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  13. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Merhaba arkadaşlar, uzun zaman oldu görüşmeyeli :rolleyes::) Haziran - Kasım arası aracımı çok fazla kullanmadım. Bu aylar arasında arabayı benzinde kullandım. Aralık ayında emme manifoldunu söktüm ve geriden delerek tekrar montaj yapmayı başardım. :D Yaklaşık 100km kullandıktan sonra baş belası P2096 arızası tekrar baş gösterdi. :mad: Ayarlardan olmalı dedim ne yaptıysam olmadı. Map kısmında 3 bin devire kadar değerleri 130 yaptım. 3 bin sonrasını 135 yaptım. 500 km sonra tekrar arıza ışığı yandı. Gaz/Benzin kısmında benzin desteğini 2 bin devir ve sonrası için ve enjektör süresi 1ms'den itibaren açtım. Benzin desteğini %50'de tuttum. Sıcaklık ve basınç ayarları da düzgün. Bin kilometreyi devirdim arıza ışığı yanmadı. :D Bu yöntemin bana maliyeti ise şöyle oldu; Depo 32 litre gaz alıyor. Bir depo ile 320 km yol yapabiliyorum çok şükür. 4 depo lpg bitince yarım depoda benzin harcıyor. :)

Cliosymbol, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam bizde zaten baya küçük yerdeyiz en uzak mesafe 3 km....
    Bende 4 depoda en az 1/4 depo benzin harcıyorum .

Cliosymbol, selverin ve x-calibur bunu beğendi.
  15. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Merhaba arkadaşlar. Ayarlarım her şey düzgün. Rölanti düzgün, Ltft stft düzgün, gaz sıcaklık ve basınç ayarı düzgün. 6 bin km oldu ne zengin ne de fakir karışım uyarısı aldım. Hiç bir şekilde arıza ışığı yanmadı. Çözemediğim başıma iki defa aynı sorun geldi. İlkinde hızlanırken klima kendini kapattı ve ben yola devam ettim. İkinci olay ise bugün başım geldi ve nerdeyse kaza yapacaktım. Arabada bir anda güç kaybı yaşadım. Klima devredeydi. Arabayı sanayide gösterdim sıkıntı yok lpg den dediler. Çözemedim.

Nette araştırma yapınca şöyle bir açıklama gördüm; MeganII- bazı chevroletler- Albea 1.2 ler gibi ''İlk aklıma gelen araçlar bunlar'' araçlarda klima elektriklidir. Araç atağa kalktığında Elektrikli klima devreden çıkar ki araç gerekli gücü tekerlere iletebilsin... 4000 devirlere kadar çıkan araçta klima devrede değildir. Ve ani gaz kesip cut-off a geçtiğinizde gaz enjektörleri susar ve aracınızın orjinal cut-offtan çıkışı 800 devir cıvarlarıdır. Aracınızın LPG ayarlarında bu değerleri değiştirmez iseniz aracınız LPG dede 800 devire kadar cut-offta kalır ve 800 devire düştüğünde enjektörler cut-off tan çıkarak yakıt göndermeye başlar. Benzinde sorun yoktur ama LPG yakıtı biraz tembel bir yakıt olduğu için Bu devirde Klimada devreye girdiğinden aracınız stop eder. Çözümü çok basittir. Aracınız LPG de iken aracınızın cut-off tan çıkmasını 1500 devire geldiğinde 2 saniye enjektörünüz LPG göndermesi için gerekli ayarı yaparsınız ve STOP OLAYI ORTADAN KALKAR. böyle bir bilgiye ulaştım.

Atik fast kullanıyorum. Yukarıda bahsedilen durumu programda nerden düzenleyebilirim. Benzin rölanti uzunluğu var ve hemen altında rmp rölanti limiti karşısında 500 değeri yazılı. Acaba bahsedilen yer burası mı?. Cevap ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Bu aralar çok yoğunum ve siteye gelim vakit bile ayıramıyorum. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

powerkırk3 ve Ismaildmr bunu beğendi.
  16. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Benim megan2 de ayni durumun olustugunu soyleyemem.fakat aracin butun anatomisini yazan servis manueli elimde ve sizin dediginiz gibi 4000 devire anlik yukselmedemi desem yada surekli 4000 devir ve yukarisindami desem klima devredisi kalir diye yaziyor.bu kotu birsey degil daha sonra muhtemel devereye gireceketir.sizin klima hicmi devereye girmedi mesela.
    Cutoff mevzusunuda hic yasamadim..belki benim ayar montajda iyi ayarlanmista olabiliri..boyle bir olumsuzlukta yazilimda nere duzeltilecek onuda bilmiyorum..

selverin bunu beğendi.
  17. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363
    Motor ustama götürdüm. Durumu anlattım. Kontrol etti. Yakıt trim sisteminde hata oluşmuş dedi. Komple motor beynini sıfırladı. 100 km kadar benzinde gidip tekrar ayar yapacağım bakalım ne olacak.

Ismaildmr bunu beğendi.
  18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    yahu klima kompresörü nedir ki motorun çalışmasını tehlikeye soksun :)

olabilecek en kötü şey kompresörün kilitlenmesi olur ki onda bile motor durmaz kayış sıyırır atar.

ayrıca elektrikli olmayan mekanik olan klima kompresörü mü var? lpg tembel yakıt ne demektir? LPG sektörü becerip yapamadığı ayarı kılıfa sokmak için sürekli yeni kevramlar uydurup duracak sanırım.

güç kaybı çok yüksek ihtimalle ateşleme sistemi sorunudur, varsa kablo, bobin buji vs. LPG benzine göre ateşlemeyi daha çok zorluyor. Benzinde kendini belli etmeyen ateşleme sorunları LPG de belli ediyor.

Bu ateşleme sorunları öyle sıkıntıki, çoğu zaman otomatik şanzımanlı araçların çalışmasını bile etkiliyor (yeni otomatik şanzımanları beyinleri, vites değişimini yumuşatmak için motor beyninin ateşleme derecesine müdahale eder)

rölantide stop sorunum vardı (95 model 2.0 ecotec vectra) oksijen sensörünü değiştirdim stop etme sorununu bıraktım, rölantisi bile ip gibi olmuştu. (boşuna rölanti kontrol valfi değiştirmiştim). Oksijen sensörü 80 - 100 bin km olduysa değiştirilmesini tavsiye ediyorum.

selverin, Ismaildmr ve powerkırk3 bunu beğendi.
  19. selverin

Beğenilen Mesajları:
    363

Bobin ve bujileri en son 10 bin km önce değiştirdim. Usta bobin ve bujiler 30 bin km gider demişti. Oksijen sensörü ise hiç değişmedi. Sadece kontrol ettirdim düzgün çalışıyor, değişime gerek yok denmişti. Bugün 100 km yapıp tekrardan ayar çektim. Eskisi gibi kullanıyorum klimayi açmadım kullanmadım daha bakalım ne olacak.

20. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    benimki de çalışıyordu arıza yoktu ama sorun vardı yeterince hızlı ölçemiyordu oksijen sensörü.

Bu arada şimdi hatirladim kayınpederin 206 da da rölanti sorunu vardı.

Oksijen sensörü değiştirmiştim.

araç 80 - 100 bin km olduysa oksijen sensörünü değiştirmeyi düşünün derim.

selverin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş