Atiker fast ayar ve ilk geçişte gaz yememe

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve emrullah çam tarafından 15 Eylül 2018 başlatılmıştır.

1. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Ayar yapmak çizgi oluşturmak için yol yapıyorsan gerek yok. Ayrıca kalibrasyon yapacağın zaman çıkacaksan yola çık 10 km git sağda dur yap orda. Motor da gaz da iyice ısınsın.

2. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Zaten gidip geldiğin yol varsa o olabilir. Ben zamanında ayar yapacam diye haftada bir depo lpg harcıyordum. Normal gideceğin yolları git gel yeter

3. Metin sezen

Metin sezen Member

Beğenilen Mesajları:
    13
    Aracın kutup başını söktüm taktım 10 dk sonra benzinde kullandım geleceğim yere gelip kalibrasyon yaptım çıkarken lpg de gidicem ve mavi çizgi ile yeşil çizgiyi üst üste getiricem turuncu çarpan çizgisi ile hiç oynamıycam 1.2 ile 1.4 arasında sadece noktalar ile ince ayar yapıp daha sonra ltft ve stft ile ilgili video paylaşıcam akşama kısmetse tek başıma ayar yapmak biraz zor oluyor hem araba kullan hem ayar yapmak

4. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Yolda mudahale etmene gerek yok. Mavi çizgi oluşsun. Yeşil çizgi oluşsun. İki çizgiyi birbirine yaklaştıracaksın

5. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    İki çizgi üst üste geldi. Ltft stfye bak. Ona göre müdahale et. Anlık sapmalar mutlaka olur. Toplamlar art 2 iken bir anda artı 15 olup hemen geri 2 ye dönmek gibi. Onları önemseme. Rolantide sorun varsa çizgiye komple müdahale edip öyle dengelesen daha iyi olur. Neyse video at bakalım

6. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Selamun aleyküm hayırlı akşamlar.
    Benim araçta çok şükür sıkıntı yok.Konu başlığında belirttiğim sorun tamamen düzeldi.Şimdi sıra lpg ayarını ince olarak yapmaya geldi.
    Hafta içi Van'a(300+ km gidiş dönüş)gideceğim.Oraya gittiğimde dönüşte benzin ve lpg çizgilerini aynı hizaya getirmek için çarpan çizgisinde noktasal oynama yaparak ince ayar yapmayı düşünüyorum.
    Hem o zamana kadar lpg çizgisi tam belli olur.
    Şu anda Hizan da hep kısa mesafe kullanıyorum uzun yola çıkınca harita daha net oluşur diye düşünüyorum.
    Ayar ile ilgili herhangi bir tavsiyeniz var mıdır?

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. Metin sezen

Metin sezen Member

Beğenilen Mesajları:
    13
    Hocam yapabildiğim en iyisi bu şimdilik yapmam gereken başka bişi varsa yapayım daha

atore78 bunu beğendi.
  8. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Şimdi.daha iyi. Mantık bu. Aracı bir iki gün veya 80 100 km benzinde kullan mavi çizgi tam otursun. Sonra 1 hafta falan gazda kullan. Sonra çizgilere bak. Çizgileri birleştirmek için turuncu cizgiye kısmen müdahale et. Sonra yeşil çiGiyi sil. Yeniden oluşacaktır zaten. 5 10 gün kullan konteol et. Arada ltft stft komrolu de yap. Genel olarak ltft stft eksi değerlerde ise çizgiyi komple aşağı al bir adım. Artıda ise yukarı. Yani her araçta iki çizgi birleşince ideal karışım ılmayabiliyor. Olmassa ona göre düzenleme yaparsın

9. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Biraz gazda biraz benzinde kullan. Çizgilere göre müdahale edersin. Her müdallleden sonra yeşil çizgiyi sil baştan oluşsun. Maviyi silmeye gerek yok. Silersen tekar benzinde kullanmak zorunda kalırsın. Ama ilk başta 50 60 km benzinde git ki mabi çizgi tam otursun

emrullah çam bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Merhaba .
    Benzin ve lpg cizgisinin sabit olmadığı kullanım sırasındaki şartların değişmesinden hafif değişikler olabilir
    LPg/benzin sil seçeneğini kullanarak lpg/benzin çzigisinin tekrar oluşturabilir oluştuğunda tekrar ayar yapabilirsiniz. fakat dediğim gibi bu sefer şehir için kullanımda gene küçük farklılıklar olacaktır.
    Özellikle lpgde tam gaz süresinde doğru ayarı yapmaya odaklanabilirsiniz .
    hız önemli değil yüksek viteste olup olabildiğince düşük hızdan hızlanmaya çalışırken aracın nasıl toparlandığına dikkat ederek haritanın en yüksek yerini ayarlayabilirsiniz .
    Kolay gelsin hayırlı yolculuklar

oktayoo, x-calibur ve emrullah çam bunu beğendi.
  11. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Dediğinizin son kısmını tam anlayamadım ama geçen gün ilk kablo aldığımda 100km den fazla yol yaptık.Bir arkadaş kullandı ben de değerleri takip edip anlamaya çalıştım ve orada birşey dikkatimi çekti.Araç düşük hızlarda ve düşük devirde giderken o sürekli hareket eden çizgi harita çizgisinin üzerine geliyor araç tam devrini aldığı zaman haritadaki çizgi ile hiç alakası olmayan yukarıda geziniyor.Aynen sizin dediğiniz gibi yüksek vites düşük devirde tam harita çizgisi üzerinde devrini alınca yukarılarda geziniyor.

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    "hız önemli değil yüksek viteste olup olabildiğince düşük hızdan hızlanmaya çalışırken aracın nasıl toparlandığına dikkat ederek haritanın en yüksek yerini ayarlayabilirsiniz ."
    Tam gaz sırasında haritadaki çalışma yerinden bahsediyordum
    Yeterince haritada nokta oluşursa dediğiniz gibi alakasız şekillerin çıkmaması lazım.

x-calibur ve emrullah çam bunu beğendi.
  13. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Düşük devirde toparlannmama sorunu varsa onun haricinde bir sorun yoksa rpm düzetme sayfasını aç imleci takip ederek düşük devirden toparlamaya çalış. O esnada imleçin gezdiği yerleri mausla işaretleyip shift üst oka basarak kademe kademe yükseltirsen. Sadece hızlanıp toparlamaya çalıştığın yerleri zenginleştiemiş olursun. Ya da boğulma varsa herhangi bir yerde oraları işaretleyip shift alt ok ile fakirleştirebilirsin. Sorun yoksa ki olacağını sanmıyorum. Oluşan çizgileri yaklaştırmak yeterli

Yucel9603, emrullah çam ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Aracın son durumu bu:

atore78 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  15. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    normal herşey aracı biraz benzinde biraz gazda kullanırsan ilk resimdeki mavi ve yeşil çizgiler netleşir. gideceğin yolun 50 km falan benzinde kalanını lpg de kullan sonra tekrar foto paylaşırsan bakarız. şu an gaz yememe tekleme geçerken sarsıntı durumu nasıl.

emrullah çam ve powerkırk3 bunu beğendi.
  16. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Sarsıntı için enjektör hata zamanını yükselttim biraz .Yarın sabah soğukken deneyeceğim.

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ayrıca araç lpg ye geçince rölantisi benzine göre rölantisi biraz düşüyordu haritadaki turuncu çizgiyi biraz yukarı aldım.Şimdi ikisi aynı oldu.

powerkırk3 ve atore78 bunu beğendi.
  18. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    soğukken mi her zaman mı soğukken ise sıcaklık düzenleme ayarındaki imlecin oraya bir nokta koyup iki tık yükseltsen daha iyi olabilirdi. her zaman ise haritayı yükseltmek daha mantıklı. şu an her şey iyi görülüyor.

emrullah çam bunu beğendi.
  19. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Her zaman daha düşüktü.Yani benzinde rolanti 740 iken lpg ye alınca 720 ye düşüyordu .Dedigim gibi haritayı biraz yukarı aldım.

atore78 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  20. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Bugun aracım ile Van'a gidip geldim.Yolda bilgisayarı bağlama imkanım olmadı ama sabah soğuk dahil tekleme,silkeleme,gaz yememe hiçbir problem yok çok şükür.Tekrardan sizlere teşekkür ederim.
    Ayrıca yolda gidişi falan da daha iyi daha canlı.Sabah ilk geçişteki devir düşmesini deneyemedim çünkü çalıştırıp hemen yola çıktım.
    Bir tek şey dikkatimi çekti o da;sabah yola ilk çıktığımda sıcaklık 8 derece idi.Yolda 6 ya kadar düştüğü yerler oldu.Bu sıralarda lpg rölantisi benzine göre 300-400 devir daha düşük çalışıyordu.Daha sonra sıcaklık 20 derece civarına çıkınca bu durum düzeldi.Herhalde araba çalışıp ısınsa bile lpg ısısı eğer dışarısı çok soğuksa bayağı geç yükseliyor.Ben bunu sıcaklık düzeltme eğrisini biraz yukarı alarak deneyeceğim.
    Doğru hatırlıyorsam ben sıcaklık düzeltme eğrisinde ayar yaparken şu mantikla yapmıştım:Benim aracımda lpg soğukken %.... daha az gaz gönder,lpg ısındıkça bu gazı arttır.
    60 derece gaz sıcaklığından sonra da yavaş yavaş gazı arttır.

Eğer bu doğru ise araç yolda gidiyor ısınıyor ama dışarısı soğuk olduğu için lpg çok daha geç ısınıyor ve bu arada gazı az veriyor.

powerkırk3 ve atore78 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş