Atiker fast ayar ve ilk geçişte gaz yememe

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve emrullah çam tarafından 15 Eylül 2018 başlatılmıştır.

1. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Sıcaklık eğimini biraz düşürebilirsiniz

emrullah çam ve powerkırk3 bunu beğendi.
  2. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    En soldaki iki noktayı eksi 20 ye getirin yeterli bence. Düz çizgi eksi 20 de olsun. Deneyin bir.

3. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Gaza geçiş sıcaklığı 35 olsun isterseniz 40 da yapabilirsiniz

4. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Aynen bende böyle yapmayı düşünüyorum.
    Peki dediğim mantık doğru mudur?
    Ben -20 ye getirdiğim zaman beyine bu sıcaklıkta %20 daha az gaz gönder mi demiş oluyorum?

5. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Gaz genleşen bir madde olduğundan düşük sıcaklıkta madde miktarı daha fazla olur. Bunu dengelemek için sıcaklık düştüğünde gaz enjeksiyon süresini düşürüyoruz. Amaç kalibrasyon yaptığımız değere eşitlemek.

emrullah çam bunu beğendi.
  6. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Gaz hacimsel olarak düşse de gram olarak her sıcaklıkta aynı olsun istiyoruz

7. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Hayırlı akşamlar.İlk olarak yine sizlere çok teşekkür ederek başlamak istiyorum.Aracımda artık sabahları gaz yememe v.s problem yok çok şükür.
    Şimdi haritada ince ayar yapmak istiyorum.Bugün araçta kalibrasyon yaptım ve harita 1.4 ün az altında çıktı.Ondan sonra kisa mesafe biraz yol yaptım oluşan lpg haritasının fotoğrafını aşağıya atıyorum.
    Şimdi burada sormak istediğim haritadaki duruma göre benim aracımda alt devirlerde iyi ama üst devirlerde fakir karışım oluyor bu doğru mudur?
    İkincisi:Eğer dediğim gibi üst devirlerde fakir karışım varsa resimdeki kirmizi ile işaretlediğim nokta ile onun sağındaki noktayı bir miktar yukarı çekmem gerekiyor.Bu doğru mudur?
    Bu ayar için başka önerileriniz var mıdır?
    Not:Başta dediğim gibi bugün kalibrasyon yaptım ondan sonra da az bir yol yaptım.Resimdeki harita bu haritadır ama dün de aracı bağladım ve uzun süredir kullandığım ayarda da yeşil çizginin,mavi çizginin altında olduğu yer yine aynı orada idi

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  8. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    162
    Gaz haritası aracı ne kadar gazda kullanırsanız o kadar iyi oturur. Daha harita çok yeni biraz kullanın o zaman bir şey söylenebilir. O harita devire bağlı harita değil benzindeki ms ler ile ilgili. Eğer benzin ms si 6 dan sonraki durumlarda araç fakir kalıyor diyorsan o nokyadan sonrasını yüksetmeniz gerek

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet hocam
    yeşil çizgi mavinin altında ise aynı hizadaki turuncu çizgini üzerindeki noktayı altında olduğu kadar yukarı
    yeşil çizgi mavi çizginin üzerindeyse ise aynı hizadaki turuncu çizgini üzerindeki noktayı altında olduğu kadar aşağı alınmalı
    Bu arada sarı noktaları işaretledikten sonra yön tuşları ile sağa sola da alabilirsiniz

10. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Az önce de dediğim gibi bu resimdeki harita çok yeni ama düne kadar mevcut olan ve birkaç haftadır kullanılarak oluşmuş olan harita da buna çok yakın bir harita idi.Özellikle bu haritada yeşil çizginin mavinin altında kaldığı bölgeler yine aynı idi.

11. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Selamun aleyküm hayırlı akşamlar.Üzerinden biraz zaman geçtikten sonra tekrar durumu paylaşmak istedim.
    Aracımda artık gaz yememe gibi bir problem yok.Tamamen düzeldi.Daha önce bahsettiğim gibi lpg ilk geçişlerde basınç düzeltmenin -%30 da olmasından kaynaklı (asıl sebep aracın rölanti motoru zayıf) rölanti dalgalanması var onu da rölantiyi biraz yükseltip hallediyorum.
    Zaman ayırıp yardımcı olan arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

atore78, x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  12. AlperDemircan

AlperDemircan New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar, bu kalibrasyon ayarı yaptıktan sonra excel tablosu gibi map 2 değerleriniz nedir acaba?
    Benim aklımı kurcalayan bazı şeyler oldu da. Tüm değerler +4 görünüyor tümü birden...

13. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Bendeki lpg ayar programında bildiğim kadarıyla rakam şeklinde olan harita yok onun için o konu hakkında fazla bilgim de yok.Kusura bakmayın yardımcı olamıyorum.

AlperDemircan bunu beğendi.
  14. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Selamun aleyküm hayırlı geceler arkadaşlar.
    Son zamanlarda aracım ile ilgili yaptığım şeyleri paylaşmak ve bir konuyu da danışmak istiyorum.
    Bu konuyu ilk açıp sizlere birşeyler danıştığımda ben hiçbir şey bilmiyordum.Sayenizde birçok şey öğrenmiş oldum.Bunun için öncelikle sizlere tekrar teşekkür ederim.
    Son durumda yanlış hatırlamıyorsam powerkırk3 arkadaş bana baştan beri aracımdaki nozulları büyütmem gerektiğini söylüyordu.
    Geçenlerde elimde yedek olarak bulunan eski enjektörlerimi(nozulları 2.4 ya da 2.5) aracıma taktım.Kalibrasyon yaptığımda 1.10 regülatör basıncında harita 1 in çok az üzerinde çıktı.Aracın çalışması,lpg geçişi, hatta ilk geçişlerde soğukken devirde dalgalanma çok daha güzel oldu.
    Bendeki asıl problem olan ilk geçişte gaz yememe ise ilk halinde normal olarak daha da arttı.Ben onu sıcaklık düzeltme ekranından belli sıcaklıklarda -50 ye(önceki enjektörlerde -30 da düzeliyordu bunda ancak 50 de düzeldi)alarak düzelttim.
    Şu anda geçiş çok güzel hiç belli olmuyor.İlk geçişlerde soğukken devirde dalgalanma yok gibi birşey.

Ama şöyle bir durum var:

Ben orijinal resmini çekmeyi unuttum ama önceden çekmiş olduğum başka bir resim üzerinden anlatmaya çalıştım.Resimdeki koyu yeşil çizgi ile çizmiş olduğum gibi bir harita çıkıyor.
    Ben bunu turuncu çizgide noktasal müdahale yaparak yani yeşilin yukarıda olduğu yerleri aşağı,aşağıda olduğu yerleri yukarı çekerek ayarlamaya çalışıyorum.Ama bu sefer turuncu çizgi acayip bir şekil alıyor.
    1:Bu şekilde ayar yapmam doğru mudur?
    2:Ben aracı çoğunlukla kısa mesafe okula gidip gelmek (1,4 km) kullanıyorum.Haritanın bu şekilde oluşmasında bunun etkisi var mıdır?

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam tekrar merhaba
    1. Evet turuncu çizginin dediğiniz gibi dalgalı şekil alması normaldir
    2. Gene evet . yeşil çizginin olaşabilmesi için biraz uzun yol yapmak gerekiyor çünkü çizgi gaz basarken değilde yavaş yavaş motor gaz yedikçe oluşuyor.
    Aracınızı kazasız günlerde kullanmanız dilerim..

emrullah çam ve x-calibur bunu beğendi.
  16. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Teşekkür ederim.Bir ara mevcut ayar ve haritanın resmini de atarım.

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Selamun aleyküm.Bugün aracımla 100 km yol yaptım.Dönüşte aracı pc ye bağlayıp kontrol ettiğimde oluşan harita:
    Görüldüğü gibi üst devirlerde lpg bayağı düşüyor.
    Bende haritayı şu şekilde yükselttim:
    Yaptığım işlem doğru mudur acaba?
    Başka birşey yapmam gerekir mi?
    Bu arada aracın sıcaklık düzeltme ekranını da geçenlerde 20 dereceye kadar -%50, 20 dereceden 40 derecede 0 olmak üzere eğimli olarak yapmıştım.Bugünkü yolculuğumda gördüm ki bu şekilde sıkıntı oluyor.
    Onu da değiştirip 0 dereceye kadar -%50, 0 dereceden 20 derecede 0 olmak üzere eğimli ayarladım.

18. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Bir sorum da ben haritada turuncu çizgiyi yükseltince sağ taraftaki manifold basınç çok aşağıda kaldı onu da yukarı çıkarmam gerekir mi?

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam merhaba turuncu çizginin bu kadar sapmaması lazım . Basıncı 6 msnden sonrası için kontrol eder misiniz düşüyor mu acaba veya gaz bitmek mi üzereydi .
    Sağdaki map bölümünü değiştirmenize gerek yok
    Sıcaklık ayarlama için yorum edemeyeceğim çünkü bu ayar tamamen araca özel oluyor.

x-calibur bunu beğendi.
  20. emrullah çam

emrullah çam Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Selamun aleyküm hayırlı geceler.
    Anlaşılan benim bu işte daha öğrenecek çok şeyim var.
    En son durumdan bahsedeyim.Enjektörleri 2,4(veya daha fazla olabilir tam ölçüsünü bilmiyorum) değiştikten sonra 1.10 regülatör basıncı ile yapmış olduğum kalibrasyonda harita 1 ile 1.1 arası çıkıyordu ben yine de sıcaklık düzeltmeyi -50 ye falan getiriyordum ve haritada yeşil ve mavi çizgi eşit olsun diye üstteki gibi anormal şekilde turuncu çizgiyi aşağı yukarı oynatıyordum.
    En son bir kalibrasyon yaptım ve yine 1 ile 1.1 arası çıktı bu sefer sıcaklık düzeltme yapmadım.Daha sonra soğukken çalıştırdığımda baktım ki lpg ye ilk geçişte gaz yememe yok.
    Yani harita aşağıda çıkınca zaten lpg yememe olmuyormuş.Şimdi haritanın biraz oturmasını bekliyorum ince ayar yapmak için.
    Yani özetle enjektör nozullarını büyütünce harita düşük çıktı ve gaz yememe kalmadı.Demek ki düşük nozullarla ben boşa zaman kaybetmişim.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş