ATİKER FAST Lpg'ye İlk Geçişte Çözülemeyen Sorunum

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve oktayoo tarafından 15 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Sen ne ara gittin geldin cumaya yav :)

2. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Orada zaten problem yoktu 5-6 saat durduktan sonra problem ortaya çıkıyor. Sanirim bu durumda akünün her türlü değişmesi gerekiyor zaten. Yakın zamanda değiştirip tekrar deneyeceğim. O videoyu muhtemelen izledim ama akşam tekrar bakacağım. Çok teşekkür ederim

3. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    ben iki gitmeyip bir gidiyorum. :D

ilgili video:

durumun farkindayim. bir-iki gun aku takas yapabilirler. taksinlar, seninkini orada birak, uzak degilse sor en azindan. ortalama bir aku 200 lira. ya da bir gun aksamdan araci birakacaksin, deneyecekler. onemli degil, birbirimize yardimci olmaya calisiyoruz.

*

bende haber bekliyordum; bugun gunduz vakti bana da 550 lira kacti :D

@elkmuh belki hatirlar; ayni sorundan muzdariptik: regulator.

ben ogleye dogru bakmis, ilk gecis basincini 1,562 gormustum ki bu bence "regulator arizali" demek icin yeterliydi. ek olarak, regulatorun suya da gaz karistirdigini dusunuyordum; uzun yolda hararet bir-iki tik artiyordu. ve genellikle ilk calistirmada uzun mars goruyordum. (manifolda gaz kacirmadan). bunlar da bozuk olduguna ek seylerdi.
    nasip duneymis; dun biraktim arabayi mimgas olmayan bir servise (kit mimgas). bugun sabah test etmisler.
    usta cuma'dan :) 2 saat sonra falan aradi, sabah 1.9 barı gormus. :eek: regulator arizali. check... "pohpoh nasil biniyon buna" falan bir şeyler de dedi galiba...
    dun 280 liraya anlasmistik regulator icin, kismen de olsa guzeldi. :cool:
    telefonda "2ncisi" deyince bana kabaran seyin daha buyuk oldugunu anladim. bozuk regulator enjektorun debi mebi her seyini de bozmus. oysa o enjektorde tas catlasa 6 aylik. kendi elcağızlarımla takmistim...
    ecu mecu de deseydi, sök, yeni kit tak diyecektim. olmadi. neyse... iyi dedim, tak, ne yapalim...
    sonra su meshur yonetmelik geldi aklima; "ne is?" dedim. "sac" olmali dedi. "dolum agzi tampona sey oluyormus, bi' bakabilir misin?" dedim, bakti, etti falan, "dolum agzin iyi, egzosdan da uzak, yonetmelikten gecer, ama sac takilacak" falan buyurdu. "iyi yapiver ustam" dedim. "okkey" demedi tabii ki. "tamam" dedi.
    çok fazla işcilik aliyor arkadaslar, adam falan calistiriyorlar da yine de ne bileyim... ikisi de aldesa. neyse işte... fatura alti 550 lira saplandi kaşla göz arasında. ne diyoruz? "hayırlısı" diyoruz. ;)
    demem şu; @elkmuh bence takiyorsan tak yeni aldigin regulatoru, arayi uzatma bence. :D

4. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Öncelikle çok geçmiş olsun . O videoyu izledim temel seyleri yapabiliyorum ayrıntı var mi onu merak ettim. Benim kıt safe fast arayüz farklı ama temel seyler ayni. Biraz önce kiti taktirdigim yere gittim mekanik olarak bütün kontrollerin yapıldığını akü hariç problem olmadığını söyledim. Enjektörlerin ters olduğunu gösterdim. Enjektör normal çalışıyor aküden de birşey olmaz marşa basıyorsa tüpü de çalıştırır dediler,ben de peki o zaman önümüzde hafta içi arabayı bir gece size birakicam ertesi gün normal çalışan bir araba olarak alırım dedim bakalım ne olacak

5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Pazar günü bir operasyon yapayım o zaman :) Geçmiş olsun üstadım bu arada.

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bu basıncı büyük ihtimal düşük sıcaklık değerlerinde gaza geçişte görmüştür . Bende düşük sıcaklık değerlerine geçişte 1.7 falan gördüm , dayayınca 45-50 dereceyi yi 1.2 ye kadar düşüyor basınç değeri . Bu sıcaklık ve basınç değerinde sorunsuz çalışsa da gaza geçmek için dünyanın benzinini yakmak keyfe keder oluyor .

7. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    bastırın, o kadar para veriyorsunuz. yepyeni kit.

sagol sagol. oluyor iste, yillarin kiti. ya sokup benzine gececektik, ya yenileyecektik ya da bozuk birakacaktik, sacmasapan duracakti. e yeniliyoz bizde iste.
    1.9 bar sabah erken bakilmis. ben ogleye dogru bakmistim kablomla 1.562 gormustum. isitarak biniyordum bende, hicbir problem gozukmuyor, hatta yazdim birkac kere alistiydim bile, o ana kadar harcadigim benzin de cok onemli degil, bin kars'a git, o derece duzgun sicak motorda, ama bu seferde motorda baska buyuk problem cikaracak eminim!!!
    her seyi makulde aramak lazim, bosuna saglam olmali degil yani :) kafamiz rahat olur en azindan.
    sana da demem, baska bir sey cikarmasin diye. bugun montajlamisin, uc ay sonra montajlamisin, bosa riske girmene gerek yok.

elkmuh bunu beğendi.
  8. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    dun demistim, bugun kavustum kizima. biz bayagi ve bosuna ugrasiyomusuz ayar tutturacagiz diye bozuk parcalarla. :D aldiktan sonra yola ciktim, izmir'e geldim, ayari bilmiyorum, gormemistim. gelirken 160-170 km uzerindeyken iki kere, bir anlik tutup birakma gibi bir sey yapti. hava akismetreden (orijinal oem degil, çin malı) olabilir diye de dusunuyorum. yalniz kitten ise ayarda lpg maksimum devir var, usta onu 6 binlerde falan mi birakti diye de dusundum. donunce bir bakacagim ayarlara. kabaca arabanin sesi de azalmis falan. iyi yani. gerci o kadar para bana da harcansa ben de olurum ya neyse... :)

elkmuh bunu beğendi.
  9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bende bugün yeni montaj için kalorifer hortumu kelepçe falan aldım . Yalnız yeni aldığım regülatörün sipariş süreci biraz sıkıntılı geçti. Ne alayım diye düşün taşın en son AKL SGİ kendinden gaz kesicili yeni sistem aldım . Kargosu bedavaydı adam yanlışlıkla ödemeli göndermiş , sonradan telefon ettim hani kargo bedavaydı ne ayak bu iş diye . Abi yanlışlık olmuş kusura bakma dedi . Dedim tamam regülatörün bir tane filtresini gönder fit olalım dedim . Bu regülatör yeni model olduğu için henüz elimizde filtresi yok dedi , piyasa da da yok falan dedi , interneti araştırdım , içindeki filtreye de baktım , hakikaten ortalıkta yok o ebatta bir filtre . Daha takmadan sinir oldum başıma ağrılar girdi.

10. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Arkadaşlar herkese merhaba, galiba sorunu buldum. Dün obd cihazı bağlı arabayı çalıştırdım benzinde -8 civarı olan yakıt düzeltme lpg ye geçtiği an -20,-23 civarına geliyor sonra ısınınca benzin ve lpg eşit oluyor. Bugün lpg programı bağlı çalıştırdım map 1 haritasında lpg geçiş anındaki topun olduğu kısmı (4,5-6 ms 500-1000dd) %10 azalttım ve sorun çözüldü geçişler sıcak motorda olduğu gibi. Bu arada basınca da dikkat ettim gaza geçmeden 0,54 de geçişle beraber yavaş yavaş yukseliyor 1.30 a kadar çıkıp sonra 1.15 1,20 civarına geliyor isindiktan sonra normal yerine 1.02-1.03 bar civarında kalıyor. Şimdi sorum benim regulator arızalı mi ? Değilse benim yaptıgım işlem doğru mu herhangi bir zararı var mi ? Biliyorsunuz kit 1 aylık eger parçalarla ilgili bir problem varsa hemen değiştirmelerini istiycem yoksa devam edicem. Hepinize değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim. İyi hafta sonları

11. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Hocam lpg ye geçtiğinizde - 20 - 23 gibi değerler görüyorsanız yakın zamanda benzinde çalışırken de sıkıntı yapmaya başlar. Bu haritanın %20 azaltılması gerekir demek. Sizin kitiniz obd li sizin elm yada başka obd bağlamanıza gerek yok

12. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Sayın x- çalınır,Bu değerleri ilk geçişte görüyorum ısındıkça düşüyor ve her ikisi hemen hemen eşit oluyor. Harita bunun altında olduğunda arıza ışığı yanıyor birinden birini tercih mi etmeliyim ?

13. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3

14. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    ozur dilerim akıllı klavyenin azizligi

x-calibur ve elkmuh bunu beğendi.
  15. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Bu arada eşitten kastım her ikiside -0,6 +1.6 araliginda oynuyor

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Sorun değil :)
    Hocam sizin ilk geçişte regülatör o şekilde yüksek basınç verdiği için lpg miktarı çok oluyor ve sistem yakıtı kesmeye çalışıyor. Normalde benim regülatör de hiç basınç değişimi olmuyor. Sizin regülatör de sıkıntı var muhtemelen

17. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Teşekkür ederim yorumunuz icin bende öyle olduğunu tahmin etmiştim ama sizler kadar tecrübem olmadığı icin emin olamıyorum.Yarın arabayı bırakıp durumu da anlatıcam. Gerekeni yapsınlar iyi akşamlar

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Hocam regülatörde görünmeyen bir yere bir işaret bırakın yada varsa seri numarası falan kayıt edin. Değiştirdik deyip eskiyi tamir edip vermesinler.

19. fatiholmez

fatiholmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Hımm daha önce regulator ve enjektör değişi, regulatoru görmedim ama enjektör sıfır değildi neden böyle dedim,bunlar garantiden gelen enjektör çalıştığından eminiz dedi onlarida söktürup sıfır taktiriyim. Ben sadece arızayı düşündüğümden pek önemsememiştim geçsin de nasıl geçerse geçsin diye madem böyle şeyler olabiliyor dikkat ediyim

20. Durmuş Şahin

Durmuş Şahin New Member

Beğenilen Mesajları:
    0

Sayfayı Paylaş