ATİKER FAST SIRALI SİSTEM LPG AYARLARI RESİMLİ

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve hondamurat tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    yalnız senin nuzulları büyütmen gerekiyor mevzut nuzullar ne ise bir üst kademesi yapman gerekiyor
    1,8 ise 2,00 yap kolay gelsin

scubakerim bunu beğendi.
  2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Aynı araca aynı sisteme sahibiz..
    Umarım kablonun pro modelini almışsınızdır basic modeli pc şeçiyor.
    Ayara başladan önce en az yarım depo lpg olsun
    1.Nozullarınız küçük ben 2.2 mm taktım ama 1 bar da lpg zamanı 4 msn düştü amaç 3.5 msn yaklaştırmaktı.(tam gaz ve yüksek devirde fakir kalmaması için) Sizinkiler 1.8 mm olmalı Şayet regülatör ünüz eski ise basıncı oynamayın (sıcak soğuk basınç değişikliği yapabilir) nozul büyütün 2.4 veya 2.5 olabilir.
    2.lpg ısı sensörü regülatörün üzerinde ben enjektör kütüğüne vidaladım.( sıcak soğuk lpg yoğunluğunu lpg ecunun doğru hesaplaması için)
    3.Min basıncı 0.65 yapın gaz biterken araç çekişten düşmesin.
    (otomatik adaptasyon basınç düzenleme gibi özelliklerin geldiği güncellemenin sizin ecunuza uyumlu olup olmadığını bilmiyorum bu sebeple bunu atlıyorum)
    Sonra
    a-İlk önce fabrika ayarlarına dönün
    b-aracınıza göre 1. ve 5. resimdeki ayarları yapın
    c-Kalibrasyon yapın
    Bu noktadan sonra yeşil lpg mavi benzin çizgileri oluştuktan sonra 4. resimdeki sarı turuncu cizgi üzerindeki sarı noktaları sol tıklayarak ok tuşları aracı kullandıkça yeşil çizgiyi mavi çizgi üzerine getiriyoruz Turuncu çizgi üzerine sağ tıklayarak yeni nokta oluşturabiliriz.
    Kolay gelsin...

Son düzenleme: 1 Mayıs 2015
    scubakerim bunu beğendi.
  3. scubakerim

scubakerim New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ilgi ve destek için çok teşekkürler. nozul büyütme işlemi nasıl yapılıyor acaba? ben yapabilirmiyim?
    ısı sensörün montajlanmış fotoğrafı var mı acaba?
    güncelleme yapmamın bi sakıncası var mı?

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Nozul elle büyütülebilir.Enjektörlerin emme manifoltuna giden hortumların kelepçelendiği sarı parçalar üzerinde 1.8 2 gibi ölçüsü yazar onları söküp uygun matkap ucunu mengeneye sabitleyip elle dikkatlice büyültebilirsiniz zaten içindeki çok kısa bir bölge ölçülü.
    Resim paylaşayım.
    Güncelleme anında bağlantı koparsa ecu riske girebilir Benim başıma geldi PC ecuda yazılım olamasa bile bağlana bildiğinden yazlım üzerinden tekrar yükleme yapabildim riski size ait.

Son düzenleme: 1 Mayıs 2015
  5. scubakerim

scubakerim New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ÇOK TEŞEKKÜRLER... 2.2 mm nozul siteden almayı düşünüyorum http://www.sanalpazar.com/Atiker-Nozul-Enjektor-Ucu__isp38327227
    siteden ve sizin yazdıklarınızı görünce faydası olucaktır eminim. akşam tekrar ayarlamak için bağlandım ama çok bişi değişmedi :(
    birde min basınç 0,65 yaptım max basıncı da 1,20 yaptım ancak kendisi max basıncı 1,02 ye geri çekiyor. sebebi nozul çapıyla mı alakalı??
    bu şekilde oluyor.
    birde bu grafikteki ayarı nasıl neye göre yapıyoruz?

tekrar teşekkürler...

Son düzenleme: 2 Mayıs 2015
  6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Max basıncı program kalibrasyon sırasında belirliyor değiştirmemeniz gerekir değiştirirseniz lpg zamanlaması zengin/fakir yönünde farklılaşacaktır.
    Nozulları bende oradan aldım ..
    güncellemeyi de yapmışsınız hayırlı olsun
    Düzeltmeyi harita ekranındaki turuncu cizgi üzerindeki sarı noktaları sol tıklayarak klavyedeki yukarı aşağı sağ sol yön tuşları ile mavi çizgi ile üst üste getirmek için ayarlıyoruz ama yeşil çizgideki değişikliği görebilmemiz için arabayı kullanmamız gerekiyor sağ tıklayarak yeni sarı nokta oluşturabiliyoruz turuncu çizgiyi komple hareket ettirmek için çizgi üzerine tıklayın
    otomatik adaptasyonu açarsanız lambda sensörü karışım sınırını en büyük lambda 1/2 değerini girin kış şartlarını değerlendirerek girin benim ki 1.6 ya ayarlı
    lpg ısı sensörünü enjektör kütüğüne vidalamak için regülatörün üzerinden söküp yerine bir vida ile kör tapa yapabilirsiniz.
    bunlarda benim ayarlarım
    forumda problemi olamadan tek resim paylaşan benim galiba:);)o_O

oktayoo ve scubakerim bunu beğendi.
  7. scubakerim

scubakerim New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    öncelike ilginize çok teşekkür ederim. sizin değerlere bakınca arabaya atlayıp Kütahya ya gelesim var... :)
    enjektör siparişi vericem ve ısı sensörünü dediğiniz gibi enjektör kütüğene monte edip ayarlarımı birebir sizinkiyle aynı yapmaya çalışıcam :) artık bir klavuzum var, teşekkür ederim. ( tabi bu dediklerimi 15 gün sonra yapabilicem, çünkü göreve gidicem :( )
    sorularım bitmior :)
    yeşil çizgi oluşturmak için bilgisayarla sisteme bağlı mı gezmeliyim? yoksa normal gezip cihaza bağlanmak doğru sonuç verir mi? turuncu çizgiden yaptığımız değişimler sadece yeşil (lpg) çizgiyemi etki ediyor?
    sizin ilk resimde araç 1500 devirde gözüküyor bunun bi sebebi var mı? yani ayar sırasında gaz vermemiz gerekir mi?
    birde, 2.2 nozul ve ısı sensör montajını kendiniz mi yaptınız?

Dün yaşadığım bir olayı da anlatmak istiyorum; balıkesirde yaşıyorum, aracın akü değişimi için sanayiye gittim. değişim esnasında bende filtre değişim işine giriştim. filtreyi sökünce viralı kısımda olması gereken 50 kuruş büyüklüğündeki o-ring in olmadığını gördüm, filtre değişimlerimi yaptırdığım efe gaza gittim ve durumu anlattım contayı satmalarını istedim. adam elimde yeni filtreyi görünce bozuldu çünkü benden filtre değişimi için 60 tl alıyordu. Balıkesir efe otogaz. daha sonra da, o conta bulunmaz. filtrenin komplesini alman gerek. hiçbir yerde bulamazsın gibi konuşmalar. gülerek ayrıldım dükkandan ve karşı da bulunan conta rulman dükkanından 50 kuruş karşılığında o-ring i temin ettim. işin özünü forumda okuduğum bi cümle; kötü usta adamı kalfa yapar. :) :)

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Enjektörleri sanal pazardan bu forumun ürünlerini fiyatları çok uygun alabilirsiniz.
    Evet Turuncu çizgiye yaptığımız değişiklikler yeşil çizgiyi hareket ettiriyor. Ayar yapmak için
    1. secenek :Normal kullanıp durduğunuzda ayar yapabilirsiniz ama uzun zaman alır
    2.seçenek : hemen sonuç almak için bir kişi arabayı kullanırken diğeri yeşil cizgiyi mavi çizgi ile örtüştürmek için turuncu çizgiyi şekillendirerek ayar yapabilir
    3.Seçenek : Otomatik adaptasyonu açabilirsiniz.Bunu biraz anlatayım:
    Bu durumda lpg ecusu benim son resimdeki benzin haritasını oluşturmak için araç lpg de göründe bile 3-5 sn le benzine geçip yavaş yavaş benzin haritasını oluşturuyor.Sonra turuncu çarpan çizgisi hangi durumda olursa olsun RPM DÜZELTME sayfasındaki düzeltmeleri yaparak yeşil lpg çizgisini mavi benzin çizgisi üzerine getiriyor yani siz uğraşmıyorsunuz. Lambda sensörü karışım sınırını 1.6 yapmayı unutmayın ve biraz benzin tüketiminiz olacaktır.
    Ben ilk önce turuncu çizgiyi ayarladım sonra otomatik adaptasyonu açtım bu sebeple çarpan çizgisinin şekli değişik.
    Ben resimleri alırken araç soğuktu aynı zamanda ara gaz ile gaz benzin gaz yaparak ayarları kontrol ediyordum ondan devir yüksek çıkmış.Kalibrasyon bizim sistemde rölantide yapılıyor.
    Sensör montajını kendim yaptım Bir sensör aldım dişleri kütüğe uyunca oraya taktım.Aslında orjinali bizim setten sonra çıkanlarda filtrenin üzerinde. Filitre kapağına diş açtırıp takabilirsiniz.
    Eliniz biraz anahtar tutuyorsa filtreleri regülatörü enjektörü nozulları kendiniz değiştirebilirsiniz.
    Siz ilk önce alacaklarınızı alın
    bu arada programı nasıl kullanacağınızı kavrayın
    Montaj ve kalibrasyon sonra resimleri paylaşın tekrar konuşalım.
    Kolay gelsin

oktayoo bunu beğendi.
  9. scubakerim

scubakerim New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    harika bilgiler öğrendim sayeniz de. ayar kısmını anladım malzemelerin montajından sonra yapacağım. filtre kapağında yaklaşık 2mm allen başlı bir kör tapa var, sanırım orası ısı sensörü için düşünülmüş. yeni bi ısı sensörü siparişi verip halledicem. başka almam gereken yada bunu da yapsan ii olur dediğiniz bir şey var mı?
    - 4x nozul 2.2 mm
    - ısı sensörü (bu arada ısı sensörünü enjektör kütüğüne mi yoksa filtre kapağına mı takıcam??)
    adım kerim, Balıkesir deyim isminizi öğrenebilirmiyim?
    teşekkürler...

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Adım levent memnun oldum.Isı sensörünü filtre üzerine takın sebebi lpg ye direk temas etmesi benim kolayıma geldi için kütüğe taktım.
    Kütüğü monte ederken manifolta giden hortum boyları eşit ve olabildiğince kısa olsun (benimkinde hortum uzunlukları farklı ve eskidi değiştirmem lazım) hatta bulabilirseniz 2 li enjektör den iki tane alıp takarsanız daha da iyi olur.Recep Bey le konuşursanız satışta yok ama belki elinde ikili enjektör vardır.
    Kolay gelsin

oktayoo, hondamurat ve scubakerim bunu beğendi.
  11. hondamurat

hondamurat LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    86
    merhabalar.son ayarlardan sonra havalatın ısınması ile haritada değişiklik olmaya başladı ben nekadar çarpan çizgisini aşağıya çeksemde lpg ısındıkça zengine doğru ilerledi .dun itibariyle lpg sıcaklığı 45 derece iken kalibrasyon yaptım ve çarpan değerlerini ayarladım bugün itibariyle baktığımda fakir karışım mevcut ama sıcaklık düzeltmeyi kullanmadım. Son değerleri yakın zamanda sizinle paylaşırım. İyi gunler

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sıcaklık düzeltme bunun için var her hava soğuduğunda ısındığında ayar yapmamak için.Kesinlikle kullanmalısınız..

oktayoo bunu beğendi.
  13. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    anlıyorum ama sıcaklık düzeltmeyi hiç kullanmadım şimdiye kadar. Akşam bir daha bakacağım son durum ne diye . Siz soğuk iken gazı fazla ver sıcak iken azalt demişsiniz ama tam tersi olması gerekmiyor mu.

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Enjektör seçiminde Atiker AHC 3 ohm seçili olunca sıcaklık düzeltme tablosu böyle oluyor siz atiker 3 ohm seçerseniz sizin dediğiniz gibi olacak.
    Siz kalibrasyonu yapın sıcaklık düzeltme ekranında kalibrasyon lpg sıcaklığını sarı nokta ile işaretleyin.
    Sonra motor soğukken ve hava soğukken ilk gaza geçiş sırasında benzin zamanlamasında değişiklik varsa bunu sıcaklık düzeltme ekranından o anki sıcaklığı işaretleyerek ayarlayın.Bu ayarı lpg sıcaklığının en yüksek olduğu derecede tekrar yapın.
    Ben 30 ' kalibrasyon yaptım 15' ilk geçişte benzin zamanlamasında fark olmadığı için sadece işaretledim.0' de zamanlamayı ayarlamak için ben arttırım siz enjektör tipi seçimine göre azaltırsınız.55' kontrol ettiğimde ise azaltarak zamanlamayı tutturdum.Bu durumda 0' den 55' ye kadar ayar kaçırmaması lazım.

oktayoo ve EGR bunu beğendi.
  15. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    uzun aradan sonra merhaba. Aracın regulatorunu değiştirdikten sonra tekrar ayar yaptıktan sonra şeytan durttu ve atiker ahc enjektor seçimi ile kalibrasyon yaptım. Aracın çekişi dahabi güzel oldu. Belli bolgelerde zenginken iken fakire düşmeler oldu. Noktasal müdahale ile o bolgeleride hallettiğimde çok saha iyi olacak. Merak ettiğim konu ise aynı enjektor sadece seçim 3 ohm yerine ahc 3 ohm olunca neden bu kadar fark oluyor. Bide ahc nin ne olduğunu tam olarak bilen var mı .iyi akşamlar

16. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    merhabalar ,
    en son yapmış olduğum ayarlar aşağıda iyi formlar .

emrahdt ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Murat bey ayarlar çok güzel oturmuş güle güle kullanın ...
    Benim ecunun ayarlarını bozulmuş daha oturmadığından paylaşamıyorum.
    Bugün yeni bir şey fark ettim rpm düzeltme sayfasında değiştiği için renklenen kareler silikleştiğinde otomatik adaptasyona kapanmış oluyor işaretleyip tekrar adaptasyona açıldığında hafızadaki benzin değerine göre tekrar yeni değer alıyor.
    bence şimdi bu ne demek:
    yazın ayarlar farklılaştığında rpm düzeltme sayfasındaki bütün kareleri işaretleyip adaptasyon aç işaretlediğimizde kareler yeni değerler alacak ve ayarlar tekrar düzelmesi lazım ne dersiniz.

Son düzenleme: 23 Ocak 2016
    hondamurat bunu beğendi.
  18. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    Powerkırk3 benim benzin ms değeri son abktığımda 17 ms. kadar uzanıyor ve çarpan daha yukarıda 2.4 çarpanına doğru ama senin ki 2.2 çarpanından aşağıya doğru ilerliyor benim motor zetec-s senin ki ise zetec-se acaba bundan mı kaynaklanıyor .ya da gaza ben ani basıyorum sen nasıl yapıyorsun .

19. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    ya da siz otomatik adaptasyonu açıyorsunuz ve ara ara benzine geçerek oluşturduğu haritadan mı kaynaklanıyor.

20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    evet adaptasyonu açtığımdan öğle olması lazım
    sizin son ayarlar mükemmel bunu özellikle eğim sayfasından anlayabilirsiniz tablonun sağındaki sapma yüzdesi bunun göstergesi ayarlarda ki en fazla sapma %2.5 ve hatırlatayım eğim sayfası anlık değişiyor....
    Tebrik ederim..

oktayoo ve hondamurat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş