ATİKER SAFEFAST SİSTEM LPG AYARLARI ( 2011-HYUNDAİ ERA 1.4 )

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve fatih m p tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    olur mu canım öyle şey, tam gaz basmışsınız :)

şu anda değerler iyi durumda, son bir önerim olacak, tabloda 10 ms satırında yazan bütün değerleri, aynen alt satırlarada uygulayın.

yani 10ms -12ms - 14ms-16ms-18ms tamamen aynı değerlerden oluşsun. neden derseniz ayarlarda elde ettiğim deneyimle ilgili olarak bir önsezi..

bu hali ile oldukça iyi olacağına inanıyorum, sizin yorumunuz nasıl? aracın LPG deki performansı iyimi, benzine yakın mı? son değişikliği yaptıktan sonra test edersiniz.

bu bölüm yani 10ms ve üstü, tam gaz durumundaki yakıt miktarı ayarlanan yer, bu kısım performansa yönelik.

2-2.5-3 ms rölanti , 3 ms -10 ms arasıda yarım gaz durumu için yapılacak ayarı ilgilendiren bölümdür.

rölanti durumunda, araç stabil ve motor yükü çok sabit olduğundan, LPG benzin geçişindeki farkı, enjeksiyon süresinden algılamak mümkün, ama yarım gaz durumu için en iyi çözüm OBD cihazlarından birini almak, benzin enjeksiyon sisteminin düzeltmelerine bakmak ve gerekli şekilde tabloda müdahale etmek.

tam gaz durumunu en iyi ayar çözümü ise, benim ayarlarda kullandığım AFR göstergesi kullanmak.

Ayarlar ile ilgili genel olarak yapılabilecekleri yaptık,bundan sonrası sizin beklentilerinize ve memnuniyetinize göre devam eder :)

İyi akşamlar.

2. fatih m p

fatih m p LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1

şu anda aracın performansına ilişkin problem yok basım mı gidiyor ama önerinizi uygulayacağım ayrıca
    akşam tamirci arkadaşa sabahları biraz uzun bir marşla çalışıyor dedim o da bujileri söktü ve bunlar ölmüş değiştirelim dedi
    yarın ayrıca bujileri de değiştireceğim bu da yakıtı biraz daha azaltır diye düşünüyürum
    buji değişiminin etkisi ne olur sizce?
    buji değişiminden sonra ayrıca bir kalibrasyon yapmalı mıyım?

ŞİMDİYE KADAR ÇOK İLGİLENDİNİZ SAYENİZDE BU İŞİ DE AZ BUÇUK KAVRADIM VE MERAKIMI GİDERDİM HAKKINIZI HELAL EDİN...

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    mutlaka faydası olur. zamanı gelmişse değiştirmek iyi olacaktır.

menun kaldıysanız ne mutlu bize.

Tüm LPG li araç sahibi eşe dosta, forumumuzun reklamını yapın, kablo aldırarak msc elektroniğe destek olun :)

4. yillik2002

yillik2002 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Sonradan bakacaklar için bilgi olması yönüyle, yaptığınız son nozül çapı değişikliğini de belirtmek iyi olabilir. 2.3 mm mi yaptınız?

5. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hayır ben sadece 2 mm ile genişlettim ama sonradan hatanın regülatörde olduğunu düşündüm ve regülatörü değiştirip kalibrasyon yaptım hersey saat gibi oldu ama ben cimrilik olsun diye 2500 e kadar olan tüm map haritasını tarayıp değerleri yüzde 20 oranında azalttım (rövanşı alanı Hariç) diğer devirleri de yüzde 10 oranında arttırdım mükemmel oldu basmazsam kokluyor bakarsam uçuyor herkese mutlu ayarlar

6. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Rölanti yazacaktım yanlış olmuş kusura bakmayın

7. yillik2002

yillik2002 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Nozüller 2mm olarak yeterli oldu demek ki, peki yeni regülatörde basıncı kaça ayarladınız acaba?
    Bu arada %20'lik oynama epey büyük bir oran değil mi? Sorun oluşturmuyor mu?

8. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hiçbir sorun yok mükemmel oldu regülatör basıncı 1.05 şehir içinde 1 litre ile 9.3 km gidiyor rakım 1050 m ve 1.5 km de bir stop edip 3 saat sonra çalıştırıp yeniden bu şekilde devam ediyorum gaza geçiş ısısı 20 derece

9. yillik2002

yillik2002 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Regülatör basıncını bu şekilde deneme-yanılma yöntemiyle mi buldunuz, bir tavsiye üzerine mi acaba?

10. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Standardı 0.90 ile 1.20 arasında olmalı zaten benim özel bir çabam olmadı

11. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Bu şekilde arıza lambası yakmıyor mu araba?

Yakıt ölçümünü bir de fakirleştirme yapmadan önceki hali ile ölçseydiniz kıyaslama imkanı olurdu. Ayar ile yakıtın değişmeyeceğini düşünüyoruz. Eğer yakıt farkı yoksa aracı boşuna fakirde kullanmamış olursunuz.

12. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Bu fakirleştirmeden önce aynı şartlarda 7-7.5 km yol yapabiliyorum 1lt lpg ile // şimdi 9.3
    AYRICA
    regülatörü değiştirmeden önce arıza lambası yakma ve gaza geçerken titreme oldu ama regülatör değişiminden sonra tüm sorunlar ortadan kalktı önce otomatik kalibrasyon yaptım tüketim yukardaki gibi oldu sonra fakirleştirme ve mutlu sona ulaştım

arıza lambasının yanması fakir karşımdan oluyor zaten o da gaza fazla basınca yanar benim yaptığım ayarlamaya ise 2500 devirden sonra % 10 artış yaptım yani gaza ne kadar basarsan bas fakir karışıma düşüp arıza lambasının yanması mümkün değil

13. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    7-7,5 km ölçümünü regulator değişiminden önce mi sonra mi yaptiniz?

14. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Otomatik kalibrasyon ile hem önce hem de sonra değerler değişmedi otomatik kalibrasyon 7-7.5km arasında oldu

Regülatör değişimindeki tek amacım gaza geçerken yaşadığım titreşim ve sanki ani fren yapıyormuş gibi olan durumu gidermek idi o da hasıl oldu

15. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Bir de sabahları geç çalışıyordu o sorun da regülatör değişiminden sonra halloldu

16. yillik2002

yillik2002 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu sabahları geç çalışma olayı benimkinde de var. Fakat benzinde çalışıyor araba, regülatör niye etkilesin ki? Bir yerde okudum, benzine enjektör temizleyici katmak iyi oluyor diyordu. Denedim. O depoda biraz iyileşme oldu fakat sonrasında yine devam ediyor. Üstelik mesela stop ettikten sonra birkaç saat geçince bile ilk çalışırken geç çalışıyor, marşı uzun istiyor. Çalışmaya tutunamıyor gibi oluyor, çalışıp stop etme gibi...
    Regülatörle bunun çözülmesi... Ne ilgisi olabilir ki, diye akla geliyor..

17. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    bu durum regülatörün gaz sızdırması ile alakalı .Sızan gazın emme manifoltuna dolması aracın boğulmasına sebep oluyor,boğulan araba geç çalışıyor.

18. yillik2002

yillik2002 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Peki enjektör temizleyici benzin katkısı koyunca ne değişiyor?

19. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    İşe yarayıp yaramadığı konusunda yorum yapmıyorum. Adı üstünde enjektörleri temizliyor. (Benzin enjektörlerini.)

20. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Oktay'ı ne demişse doğru demiş bence regülatörü değiştir
    Ben de değiştirmeden için çok araştırdım ama atiker regülatör ömrü 3-5 yıl yapacak bir şey yok değiştir ve sen de mutlu mesut yaşa bence...

Sayfayı Paylaş