CLIO SYMBOL LPG AYARI ATİKER FAST SERVİS UYARISI VE AYARLARI

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Cliosymbol tarafından 22 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Üstad nozul kac senin 2.00 galiba

2. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Ne olduğunu bilmiyorum malesef ; adam kıçından yeşil enjektör , kırmızı enjektör , beyaz enjektör diye üç boy enjektör uydurmuş ; ölçüleri yazmıyor . Dur merak ettim yarın söküp bir bakayım ne ayakmış ölçüsü.

3. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    sorun büyük ihtmal nozullardan olabilir bana birisi söylemişti 4.5 den aşşa olmasın lpg enjeksiyon süren yoksa tekleme vsvs sorunu olabilir demişlerdi nozullarını kücültmen gerekli

Cliosymbol bunu beğendi.
  4. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Benim sürem 3.4 e düstü iste herhalde buyuk geldi ama 1.8 liklede carpanim 1.4 te idi iste oda kücük dediler forumda . Diyorum ki nozul almaya giderken delmek icin kullandigim matkap.ucunuda yanima alayim 2 mm nozul isteyeyim bakalim matkap ucu icinden gecicekmi yoksa buyuk mu gelicek ?? Duruma göre ya 1.8 ya 2.00 aliyim sonucta kendim deldim tam 2mm oldugundan emin degilim belki delerken 2.2 oldu !!

5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Halt etmiş tekleme vuruntu yapar diyen , benim gaza geçişteki hafif teklemeyi saymassak saat gibi sistem. Rölanti benzin zamanım da seninle aynı. Sıcak motorda gaza geçişte de tekleme yapmıyor. Şu regulatorumun gaz ayarı çalışsa herşeyin hakkından geleceğim ama gaz basıncını 1 bardan aşağı düşüremiyorum. 1.1 civarında geziyor.

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bugun bir kalibrasyon patlatmışım , uzun zamandır mıyıl mıyıl giden araba av köpeği gibi oldu. Yol goster bana diyor. Tabi ltf stf den bir haberiz .Allah subaplarımıza zeval vermesin :)

burhan59 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  7. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    3-5 goruntu koyda bizimde kafamizda birseyler sekillensin be hocam bu arada ne destek ne maycicek ten ses seda yok forum ortada kalmiş kendi isimizi kendimiz görcez galiba

elkmuh bunu beğendi.
  8. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bizim sistem atikerden farklı . Araç durduğu yerde rölanti kalibrasyonu ; 4.vites 30 hızla giderkende yük kalibrasyonu yapılıyor . Hele ikincisini yapmak ve tutturmak için bugün neredeyse bir saat araba kullandım .

Cliosymbol bunu beğendi.
  9. mstfkmlshn

mstfkmlshn New Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Var hocam. Benzin map sensörü var, normal motor ısı sensörü var, vuruntu sensörü var hatta manifold ısı sensörü bile var otomatik jikle için. Hatta bu arabanın en önemli sensörü yanda silindir kapağı üzerinde bulunan normal motor ısı sensörüdür. Tabiri caizse bu sensör bizim motorun en önemli referans kaynağı imiş. Ecu enjeksiyon parametresini ayarlarken tüm bu etkenleri birlikte değerlendirir.

10. mstfkmlshn

mstfkmlshn New Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Hocam fabrika çıkışı nozulla sonradan hele ki matkapla rastgele delinen nozullların ne debileri ne çapları pek stabil olmaz. Tornada bile tam stabil olmayabiliyor.

11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Krank devir sensorunun enjeksiyon zamanının değişmesinde bir etkisi olacağını sanmıyorum, otomatik jigle denilen sistemde rölanti valfidir aslında.

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Kendi kendime tekzip yazayım , krank devir sensoru enjeksiyon sureleriyle tamamen alakalıymış:)

13. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    bilmiorum ne kadar stabildir deyildir ama ben bugün kendim deldim gayette düzgünce. Çok stabil bir sorunum yok

14. Aceryeni

Aceryeni LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    148
    Hocam lovato k enjektörlerinde fabrika verisi 4.5 ms altında olmasın diyor ama atikerin gold enjektörlerinde 3.4 ms kadar inebilirsiniz diyor. Burda esas dikkat edilmesi gereken kullanılan enjektör.

15. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    peki bu değerler lavoto j enjektörlerinde nasıl oda k gibi 4.5 in altında olmasınmı diyor

16. Aceryeni

Aceryeni LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    148
    Hocam tam olarak bilmiyorum yanıltıcı bildi vermek istemem ama rolanti de çalışma süresi olarak maksimum 6.75 ya da 7 ms geçmeyecek şekilde olacağını biliyorum ama alt sınırı bilmiyorum. Ben lovato k injectors ms yazıp internette arattım sizde böyle bir yol izleyebilirsiniz. En azından kesin bilgi olur

17. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Burhan hocam K enjektör 2 ohm j enjektör 3 ohm, yani tepkisi K ya göre daha yavaş iken daha yüksek mslerde dir kesin K da 4.5 ise J de 5 -5.5 falandır.

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Arkadaşlar daha öncede paylaşmıştım,
    ilk lpg taktırdığımda bu arkadaşlar sağ olsun ufkumu açmıştı ama ben sonradan yakıt düzeltme işi ile yaptım. Bu elemanların videosu thai dilinde ama malum el kol işareti evrensel anlaşılabiliyor az çok sistemi bilince :)

19. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bu noktada ayrım şudur sanırım . Biraz kalbur üstü enjektörler selenoidli değil diyaframlı tip . Brc prins stefanelli gibi. Daha mütevazi enjektörler kutuk selenoid tip , bunların diyaframlı kadar hızlı tepki vermesi beklenemez.

20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Mehmet Özenç ten alıntıdır
    Lpg ayarında ve yakıtında temel iki parça var ; bunlardan ilki ve en önemlisi LPG ENJEKTÖRLERdir.
    Bir enjektörü Kaliteli yapan faktörler onun sesli yada sessiz çalışması, boyutları, üstten, yandan ya da alttan beslemeli olması değildir.
    Kaliteli bir enjektörün özelliklerini şöyle sıralıyabiliriz:

1) Açma zamanı(milisaniye) vs akış oranı(debi) grafiğinin lineer karakterde olması.
    2) Enjektörün kararsız akış bölgesinin ya da ters karakterli akış bölgesinin mümkün olduğunca kısa sürede bitmesi,mümkünse böyle bir bölgenin olmaması.
    3) Açma ölü zamanının(tepki süresi) ve kapatma ölü zamanının birbirine eşit ve mümkün olduğunca kısa olması.
    4) Akış oranının, enjektör sıcaklığından en az etkilenmesi.
    5) Enjektörün akış oranının, çalışma hayatı boyunca en az değişmesi.
    6) O markanın ürettiği aynı tipteki tüm enjektörlerin eş akış oranına sahip olması, yani enjektörlerin aynı akış karakterine sahip olması, farklılık olmaması.
    7) Akış oranının, enjektör sürme voltajındaki değişimlerden en az etkilenmesi. Aynı açma süresinde, 11V akü voltajında da 14V akü voltajında da yakın akış oranları vermesi.
    Akış oranının, enjektörün girişi ve çıkışı arasındaki fark basıncından en az etkilenmesi.
    9) Enjektörün hareket eden parçalarının gazla en az teması.
    10) Uzun ömürlü olması.

Piyasadaki enjektörleri inceleyecek olursak;

RAIL, VALTEK, ECOTECH gurubu:

Bu enjektörlerin en büyük dezavantajı, hareket eden parçalarının büyük ve ağır, bobinlerinin büyük dolayısıyla yüksek indüktanslı olmasıdır, elektriksel ve mekanik zaman sabitleri yüksektir ve dolayısıyla ölü zamanları 3 ms. civarındadır ki oldukça yüksektir. Kararsız bölgeleri de uzun sürer.
    Bu enjektörler 6. maddedeki eşit karakterlilik konusunda da iyi değillerdir. İki enjektör arasında %10 gibi farklılıklar gördüğüm olmuştur ki bu da aynı aracın iki silindirinin birbirine göre %10 farklı miktarlarda gazla beslenmesi demektir.
    Hareket eden tüm parçaları gazla temas eder ancak çalışma toleransları (boşluklar) fazla olduğu için kirli gazdan etkilenmezler.
    Basittirler, tamirleri mümkündür ama tamir için sökülüp takılınca eşitlikleri büsbütün bozulur.
    Bunlar dışındaki maddelerde iyidirler, ucuzdurlar.

MATRIX :

Bu enjektörün en büyük dezavantajı, geçiş pasajlarının çok dar olması, gazla birlikte gelen parafin olefin ve yağın içinde birikmesi ve dolayısıyla da kirli gazdan etkilenmesidir. Hareketli parçaların tümü gazla temas eder. Tamiri kısmen mümkündür. Bunun dışındaki maddelerin tümünde çok iyidir.
    Özellikle bu enjektör 0.5 ms. gibi bir ölü zamanla hız rekorunu elinde bulundurur. Karasız bölgesi yoktur, 0.5 ms. den sonra direk lineer karakter gösterir.

KEIHIN :

Pistonlu yapıdadır, çalışma toleransları düşüktür(piston ve gömlek arasındaki boşluk az), tüm hareketli parçalar gazla temas eder. Piston üzerinde gaz geçişini sağlayan küçük delikler bulunur. Kirli gaz hem pistonla gölek arasını doldurarak kirletmek suretiyle sıkışmalara hem de daha ağır durumlarda bu delikleri tıkayarak tıkanmalara sebep olabilir. Tamir kısmen mümkündür. Bunun dışındaki maddelerin tümünde çok iyidir. Pahalıdır.

BRC :

Tamiri mümkün değildir. Hareketli parçalar gazla temas etmez dolayısıyla kirli gazdan etkilenmez. Belirtilen maddelerin tümünde çok iyidir.

Sayfayı Paylaş