Corolla 1.6 Valvematic Rölanti Ltft-Stft

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve İsa şen tarafından 10 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    iş sana düşer o zaman İsa hocam bi tanıdık bul sanayiden lifte kaldırsın sen yap bari

2. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Şu an Ankara'dayim. Pazartesi günü nereye gitsem diye düşünüyorum.

3. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Samsun da Fatih Balci ustam ile (Berlin otogaz) görüştüm. Bilgisayara bagladigimizda basıncın 1-1.05 e kendi kendine düştüğüne şahit oldum. Sonra tekrar birlikte yol ayarına çıktık. Yol ayarını yaparken avansi 2 nolu haneye aldı. Sorunların hepsi çözüldü derken memlekete gelirken -21 stftgl gösterdi. ve 3.5 ms-4.5 MS 2000 2500 devir arası yine o tutup birakma peydah oldu . Yani stft +15 olup sıfırlama olayı. Yalnız otomatik adaptasyon açıkken o tutup birakma Olayı gerçekleşiyor. Düzeltmeyi kapatinca stft +15 i gösterse bile tutup bırakma olayı olmuyor. Bende mecburen kendi ayarima döndüm.

husnu bunu beğendi.
  4. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Peki İsa hocam regülatör basıncı 1 ken genel ayarlardan da basıncı 1 seçip kalibrasyon yaptınız mı?

İsa şen bunu beğendi.
  5. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Tutup birakma olayini megane 2 de bende yasiyorum..sunu farketim bu olay benzindede oluyor yalniz tutup birakma seklinde degil stft +15-15 arasi anlik gidip geliyor..ama araba tutulup kalmiyor, eskiden benzindede oluyordu fakat benzin haritasini resetleyince artik olmadi...otomatik duzeltme acik iken sanirim lpg ecu su bu durum karsisinda enjektorlerin hizinida dusunursek sacmaliyor olabilir..benim kitte oto iyilestirme var ben cok randiman alamadigim icin kapali tutacagim..su an benzindeyim aracin verilerini takip ediyorum..benzinde toparlamis sayilmam..ama ilerlemede kayit ettim..vakit bulursam lpg ye gecip iyi bir ayar yapmaya calisacagim..eger tutup birakma oto iyilestirme kapali iken olmuyorsa varsin kapali kalsin..tahminim lpg ecusu mudahalesi ile benzin ecusu mudahale hamlesi birbirine karisiyor olabilir tahmini yapiyorum.

İsa şen bunu beğendi.
  6. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Evet hocam kalibrasyon yaptık basınç tam 1 olmadı 1.05 civarı kaldı. O da kendi kendine oldu zaten. Sonra yol ayarina çıktık. 4.5 MS üzeri zaten benim kendi haritam gibi oldu. Ama basinc ve ısı duzeltmesini ellemedi. Alt MS lerde de aşağı yukarı benim harita gibi oldu. İşimiz bitince ben yola çıktim. Arabada bilgisayar kablo yanımdaydı. Bir kontrol edeyim dedim. Aaaa bir baktım ki dtc motor kapalı iken sıfırlayi aktif etmiş. Bastım küfürü. Ben kapattim. O şekilde kullandım. Sonra Samsun'da bir usta yol ayarı yaptı araç hep saçmaladi araç. En son bir 5-10 km benzinde kullandım. Sonra eski kendi haritama döndüm. Şimdi kontrol ettim hepsinden iyi valla. Üstelik obd aktif değil. Yani düzeltme. Bugün atikeri aradım bir tekniker mi ne onunla konuştum .manifold uzatması yapilmasi lazım dedi . Başka bir yeri aradım map sensörü ve ya regülatör arızalı olabilir dedi. Birisini aradım önemli olan gaza basılı iken ltft ve stft oranı dedi. Boş gazda veya vites geçişindeki stft ye takılma dedi. Ben de öylece bıraktım. Yoruldum artık. Araba da yoruldu :)

husnu bunu beğendi.
  7. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Otomatik adaptasyon kapalı iken de yaptı. Bu kısa enjeksiyon ayarında bir düzenleme yaptim. Ustanın birisi demişti ondan yapar diye. Bakalım ne olacak gelişmelerden haberdar ederim

8. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Boşver İsa hocam bencede uğraşmaya gerek yok normal kullanımda ltft değerlerleri 0 veya buna yakınsa kurcalamaya gerek yok önemli olan aracın fakirde kalmaması, biz fanteziye kaçıyoruz stft de 0 olsun diye uğraşıyor:))

İsa şen bunu beğendi.
  9. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Aynen hocam bıraktım artık yakasını

10. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Ben yillardir bozuk regulator ile ltft nin 80.leri stft nin 100.leri gordugu vakitlerde aracimi kullandim..ltft 0 ise stft nin yukselip alcalmasi eger ltftyi olagan disi bir sekilde degistirmiyorsa ugrasmayin bence..eskimicekmi bu araba.kafamiz cok.mesgul olup kendimizi kocatacagimiza araba kocasin..siz ara sira genel bir komtrol yapin yeter..su bir gercekki ayarsiz lpg arabayi mahvediyor.,ben 1 adet bobini degistirdim..katalizor su an car scannerde testten gecemiyor 2. Oksijen sensorude gecemiyor..eger sensor bozuk ise 200 tl.katalizor bozuksa 2000 lira..hesap ortada..Mirac kandiliniz mubarek olsun.saglicakla kalin.

powerkırk3 ve husnu bunu beğendi.
  11. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Allah razı olsun hepimizin kandili mübarek olsun. Ayni sıkıntı biraderin 2006 corollasinda mevcut. Katalizör ve oksijen sensörü testten geçmiyor. Hep kırmızı. Ltft ve stft standart değerlerde. Sanki hep sabit. Onun BRC my11 LPG kiti var

powerkırk3, Ismaildmr ve husnu bunu beğendi.
  12. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    LPG nozul uzatması hakkında bir bilgi aldınız mı hiç?

13. eeness

eeness Active Member

Beğenilen Mesajları:
    27
    Hocam ben konyadayım benim ustam montajı yaparken nozulların takılı olduğu yerden manıfoldda iceriden uzatma yaptı, fakat bende de su -21 olayı zaman zaman oluyor, bizim araçlarda sanırım volvametik olduğu için oluyor bu... birde sunu fark ettim hava çok soğuk olduğunda gaz ısısı vs regulator durumu etkılıyor galıba havalar ısınınca daha iyi gibi...

14. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Teşekkür ederim hocam. Bu olay o vakit tamamen enjektor hızı ile alakalı demek ki. Neyse bir derdimiz bu olsun. Peki senin atesleme avansin 1 de mi acaba?

15. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    İhtiyacından büyük regulator takılırsa ne olur sizce?benim regülatör

K01.001108 yani 300kw lik regülatör

16. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    1 tonluk tasinacak bir yuke kamyonet yerine kamyon almak gibi bir sey olur..

İsa şen bunu beğendi.
  17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Gereksiz olur diye düşünüyorum İsa hocam

İsa şen bunu beğendi.
  18. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Ayar veya basınç problemi olur mu benim merak ettiğim. Forumun birinde öyle okumuştum

19. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Öyle bir problem olacağını zannetmiyorum çünkü basıncı yine ayarlayacak olan biziz 1 se 1 1.2 ise 1.2, dolayısıyla daha fazla basınçta veya daha fazla yakıt gönderme gibi bir durum olmaz tabi bunlar benim öngörüm

İsa şen bunu beğendi.
  20. eeness

eeness Active Member

Beğenilen Mesajları:
    27
    Arkadaşlar, bu işin nedenini kısmen anladım sanırım, ustatlar liften fikri olan belirtsin, bu ltf stf -21 olayı sanırım aracın rölanti devri ile alakalı, bir süredir gözlemliyorum, araç 750-800 üzeri devirlerde bir problem yok ama LPG de 600-630 Lara kadar düşüyor devir ve -21 e iniyor, normalde kac olmalı, benzinde 800 -1000 arası sanırım LPG de neden düşüyor bu kadar ..

Sayfayı Paylaş