HONDA VTEC STOP ETME ÇÖZÜLEMEYEN SORUN

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ihsan tarafından 10 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    daha once yazdiniz mi bilmiyorum, mesajlari okuyamadim da baglatmadiysaniz niye ecu'yu bir yerde baglatip hata aramiyorsunuz?

bazi arkadaslar yazmis, rolanti valfine katiliyorum. ucuzsa gaz pozisyon sensoruyle birlikte degisin, tanidik model arkadasiniz varsa sokun takin test edin. adaptasyon problemi varsa bilen biri yapsin.

bir arkadas daha yazmis, lpg problemliyse, icine ediyor. bogabiliyor. stop bundan da olabilir.

2. Birol

Birol New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaşlar teşekkürler bugün bi usta rölanti valfini değişti şuan sorun sok.yardım etmek isteyen herkese selamlar saygılar

x-calibur bunu beğendi.
  3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Rölanti valfinde sorun olsa giderken stop etmez , ancak ayağınızı gazdan çektiğiniz anda stop eder. Bence sente kaçıklığı olma ihtimali var , yakın zamanda triger kayışı değiştiniz mi ?

x-calibur bunu beğendi.
  4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Ya da arabayı vurdurarak çalıştırdınız mı hiç ?

x-calibur bunu beğendi.
  5. Birol

Birol New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Malesef sorun devam ediyor vurdurarak çalıştırmıştım.sol şeritte 120 130 giderken araba titredi ve did ses stop etti.çıldırıcam arkadaş nedir bu sorun

6. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    rolanti devrinde asiri oynama var mi? varsa maf-hava akismetre ye bak. ne yapacagi belirsizdir. gaz pozisyon sensorune de bakin. sorun sensorlerden birinde gibi duruyor lakin,

bir onceki dedigim gibi cihaza baglatin arabayi. hata varsa gorun. ona gore degisin. yoksa sonu yok boyle deneme yanilmanin.

x-calibur bunu beğendi.
  7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Hata kaydı okumadan bu iş çözülmez, sanayide kendinizi yedirtmeyin , paraya kıyıp serviste bir bilgisayara bağlanın , en azından arıza tespiti yaptırın.

x-calibur bunu beğendi.
  8. MrPetrelli

MrPetrelli Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Yönlü nozül kullanırsanız probleminiz düzelir..

9. Mrtkrmn

Mrtkrmn New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Mrhaba arkadaslar bende2004 model honda civic vtec var benim aracimda yolda seyir halindeyken stop ediyor yaklasik 10 onbes dakika bekledikten sonra yine calisiyordu sorunu cozmek ic in bujiler degisti hararet sensoru degisti egr vallfi temizlendi ariza cozulmedi elektrikci bakti sorun yok dedi sonra bi usta aracin conta yakmis oldugunu soyledi ondan yapar dedi eyvallah dedim yaklasik 2binlira harcayarak conta devirdaim sekman falan filan motor inmisken hepsini degistiedik yaklasik 2hafta kadar bindikten sonra ayni surun stop etme sorunu yine basladi kafayi yemek uzereyim bircok bilgilere ulastim krank sensoru bobin atesleme vs arizali olabilir diye fakat hala cozulmus degil maalesef adam gibi bi usta yok bu arada arabanin stop etme sorunundan baska hic bir sikintisi yok maasallah ama biktirdi bu ariza beni biktirdi saygilar...

10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    gecmis olsun. sorun muhtemelen cok buyuk degildir ancak sorunu bulmak sikinti. motor isigi yanmiyor herhalde? rolanti valfini degistiniz mi?

11. kara65

kara65 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    43
    l

Krank sensoru cok isininca ayni stop etme sorunu yapabiliyor, sensor arizasinda 10-15 dk bekleyince sensor soguyor ve arac calisiyor.
    Eger krank sensorundense tespiti cok basit, arac stop etti ve tekrar calismiyorsa sizin aracta sensor nerde bilmiyorum ama krank sensorunun uzerine soguk su dökün, araciniz calisirsa sorun krank sensorindedir

powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  12. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    246
    Araç ısındıktan sonra çalışmamasının en büyük iki sebebi; 1- hararet sensörü 2-Krank sensörü

Siz hararet sensörünü değiştirmişsiniz zaten. Umarım yetkili servisten veya kaliteli bir marka almışsınızdır. Çünkü yan sanayi hararet müşürlerinin aynı sorunu devam ettirdiğini, servisten orjinalini alıp değişince çözüm olduğunu birçok forumda okudum.

Krank sensörünü de değiştirin. araç sıcakken çalışmama sorunu yapıyor. Aracı bilgisayara bağlattığınızda arıza çıkıyor mu baktırın. Ama arıza çıkmaya da bilir. Çok pahalı bir parça değil.

Bir de bobinlerde sorun varsa buna benzer sıcakken çalışmama veya seyir halinde stop etme sorunları yaşatabilir.

bu 3 ihtimali değerlendirin. O kadar para harcamışsınız zaten. yerinizde olsam, krank sensörünü ve bobinleri de değiştiririm, mis gibi tertemiz arabama binerim.
    tabiki tanıdık parçacı varsa, bunları geçici olarak değiştirip bir kontrol etmek faydalı olabilir. Nihayetinde makina bu, hiç umulmadık başka şeyler de çıkabilir, boş yere para çıkmasın cebinizden :)

biran önce çözüm bulursunuz umarım. Çözüm bulunca, burda paylaşırsanız memnun oluruz.

13. ercan eser

ercan eser New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    arkadaşlar mrb.
    acaba buji değişimi sonrası yeniden lpg ayar ve kalibrasyon gerekmezmi.

14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    merhaba, gerekmez.

15. Mrtkrmn

Mrtkrmn New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Merhabalar stop etme sorunuyla alakali tekrar kaliteli bir makinaya baglattigimizda krank sensor arizasi verdi 180tl ye yeni taywan mali krank sensoru alip degistirdik fakat 1 hafta sonra ariza tekrar etti sonra farkettikki motorda yag kacagi var yag kacaginin nerden oldugunu bulmak kolay olmadi tekrardan motor kapagi acildi sonunda hava filtresinin altinda motor bloguna takilan bi musur var muhtemelen isi sensoru onun altinda fren merkezine benzeyen bir parca var yag sizintisi buradan oldugunu tespit ettik i erosinde 5cm genislikte bir conta var o yipranmis o contayida bursada sormadigim parcaci kalmadi bulamadik honda servisini aradim ardanda o parcanin komple degismesi gerektigini soylediler fiyatida 2000tl ymis bizde turk usulu iscilik attik saglam bi keceyi oraya gore kesip conta yerine oraya taktik yag sizintisi kesildi arabama 1aydir biniyorum maasallah tik yok yani benim cikardigim sonuc o yag kacagi yuzunden muhtemelen ayni zamanda havada aliyor tabi akilli motor olmasi sebebiylede motor birseykerin ters gittigini anliyor ve stop ediyor suana kadar herhangi bi problem yok amma velakin 3bin lirayida harcamis olduk onu degistir bunu degistir derken saygilar

elkmuh, powerkırk3, Cliosymbol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Kazasız belasız kullanın hocam, inşallah sorunsuz kullanırsanız. Pcv valfi denen şey olabilir o dediğiniz

17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Cenabı Allah ağız tadıyla kazsız belasız binmeyi nasip etsin geçmiş olsun.

18. Mrtkrmn

Mrtkrmn New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Arkadaslar okadar ugrastan sonra stop etme olayi hala cozulmus degil son olarak servisten orjinal krank sensoru ve eksantrik mil sensor siparisi verdik 850tl parca fiyati bakalim sorun cozulecekmi

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    sorunu yakit sistemi ve ateslemede aradiniz mi? buralarda problem olabilir bence. sensor de muhtemelen buralardaki bir arizaya ek olarak tesaduf gelmis olabilir. krank sensoru tam anlamiyla bozuk olsa hic calistiramazsiniz motoru. onu degis, bunu degis de zor. kolay gelsin.

elkmuh bunu beğendi.
  20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Hiç alternatör e bakıldı mı acaba , gerilim sabit ve doğru değerde mi ?

Sayfayı Paylaş