lpg de oksijen sensörü

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve mt_44 tarafından 29 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    acaba sizin aracin oksijen sensoru doğuştan wideband mi?

çünkü wideband oksijen sensorlerinde hassas ölçümün temelinde Eksoz gazi sicakligini ölçme var.

ayni koşullarda benzinde surdugunuzde Eksoz gazi sicakligi kaç derece göstermekte?

veya tam gaz benzinde ve tam gaz LPG de Eksoz gazi sicakligi ayni değerdeki gözükmekte?

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
  3. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    178
    Cevabınız için teşekkür ederim ama bu sefer yine aklıma bir şey takıldı.. Araçlarda bu değerleri doğru ölçecek sensor yoksa benzinle veya motorinle çalışan araçların hava yakıt karışımı tam ölçülmüyor mu?

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    sadece emisyon amacli onlar.

olcmesi gerekeni olcebiliyor:

rölanti ve yarim fazda afr orani 14.7:1 civarindadir.

bu değeri sağlamak için 14.0:1-15.0:1 araligini ölçen mevcut sensorler yeterli gelmekte.

emrahdt bunu beğendi.
  5. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    sensörün özelliklerini pek bilmiyorum hocam. ama egzoz sıcaklığı ölçüyor.
    benzin ve lpg kullanımında değişiklik olmuyor. afr 13 civarı sıcaklıksa 850'ye kadar çıkıyor.

6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    iki yakut hem ayni afr hem de ayni gaz sicaklik değeri gösteriyorsa sanirim bu gerçek ölçüm değil teorik bir hesap sonucu gözüken değer.

bu durumda yorum yapmak olasi değil.

7. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    afr'yi 1. sensör gösteriyor. 2.sensör sıcaklığı 1. sensörden 100 derece civarı eksik okuyor (manifolttan uzakta olduğundan) 2.sensör ayrıca 0-1 volt arası değişen bir değer gösteriyor.

8. cavit yordam

cavit yordam LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    18
    Burak bu degerlerdenmi bahsediyorsun.

9. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    bu sensör 2 . sensör 1 bundan 100 derece daha yüksektir.

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Bu yazdıklarınla alakalı log kaydın var mı Burak? Birde 1. sensörde Volt değeri yok mu?

11. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    birinci sensör volt değeri göstermiyor. wide range adında bir değeri var lambda 1 iken 3.2 gösteriyor. bugün oksijen sensörünü (afr) temizledim. sonrasında bir kayıt almıştım. 5-6 kez dip gaz vs. var.

Ekli Dosyalar:

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Burak hocam, voltaj olayından birşey anlayamadım ama bu TORQUE dan ziyade TECHSTREAM le bakmak daha sağlıklı olur bizim arabalar için. Bu arada bu Benzindeki kullanım mı LPG mi? Rölantide -8% LTFT var devirde %2 LTFT var

13. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    aküyü resetlemiştim. rolantide epey yüksek devir falan çevirdim. -20'lerdeydi. grafik karma record'a göre 425-600 arası benzin, kalanlar lpg

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Toyota Avensiste (en azından T27 Avensislerde) Air Fuel Ratio(Wide Band) Sensor var , oksijen sensörü (Narrow Band) değil. Ve bildiğim kadarı ile 3,2-3,3 V gibi değerler Stokiometrik Oran değeri,bu V (Voltaj) değeri her araba marka modeline hatta aynı model bile olsa üretim zamanına göre bile değişebiliyor. Bu yüzden Equivalance Ratio değerine bakmakta fayda var, EQ oranında 1 değeri Stokiometrik değer oluyor, 1 den yukarıdaki tüm değerler FAKİR karışım, Alttaki değerlerde ZENGİN karışım demek oluyor.
    Senin datalara baktımda O2 Sensor Wide-RangeVoltage yazan AFR Sensoru, O2 Volts Bank1 Sensor 2 yazanda Heated Oxygen Sensor, 3Yollu Katalitikten sonraki sensor değerleri. Belki yardımcı olur ama yinede ELM değilde kablo ile test etmekte fayda var.

1.PNG 2.PNG

15. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Herkese merhaba
    Bir konu hakkında bilgilerinizi rica ediyorum. Bir forum sitesinde bir arkadasim yüksek devirlerde lambda sensörünün karışımı hesaplayamadigi ve devre dışı olduğunu hatta bir isim vermişti open looptu sanırım...
    Şimdi merak ediyorum yüksek devirde gerçekten lambda sensörü devre dışı kalırmı...
    Kalıyorsa bu kaç devirden sonra...
    Ve bu durumda araç neye göre karışımı ayarlar
    Böyle olunca küçük nozul yüksek devirde fakir karışıma büyük nozulda zengin karısıma neden olur ve her iki durumdada lambda karışımı olcemedigi için arıza ışığı yakmayacak ancak yüksek yakıt tüketimi ve çekiş olumsuz etkilenecek
    Bu nedenle uygun basınç ve nozul ölçüsü önem arz etmektedir diye düşünüyorum...

Değerli yorumlarınızı bekliyorum

Bu arada getz 1.3 otomatik 82 bg araç için 1 bar basınç 2.0 mm nozul üst devirler için sorun oluştururmu

Herkese şimdiden teşekkürler

16. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    Yüksek devirde değil, gaza tam basarsanız her devirde devre dışı kalır.

Aslında devre dışı da kalmaz, sensör oluşan zengin karışımı algilayamaz (fakir karışım durumuna dusmezse)

Bu bir problem değildir, araç benzinde de bu şekilde çalışır.

MrPetrelli ve mt_44 bunu beğendi.
  17. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Merhaba uzun zaman olmuş ancak p0420 hata koduyla ilgili sorununuz çözüldümü acaba
    Neler yapıldı

18. Faruk26

Faruk26 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Turque programinda oksijen sensörü degerlerini nerde gorebilirim bulamadim

19. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Bugün birşey dikkatimi çekti telefonu cakmaklik sarjına taktım ve sürekli kesilip duruyor bir şarj oluyor bir kopuyor ve çekişten de anlık düşmeler oluyor akabinde arıza kaydı oluşuyor p0420 Telefon şarj olurken hiç kesiklik yapmazsa arıza kodu da oluşmuyor

Obd den takip ettiğimde akü voltajında
    Hiç düşme olmuyor stabil 13.5 volt civarı

Soruna neden olan parçayı nasıl bulabilirim acaba

20. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    far,sis,teyp/tesisat,ayna yada arka cam rezistansı,çakmaklık ,kalorifer fanı,radyatör fanı gibi yükler açıldıkça akü voltajında ufak düşmeler oluşur.(akü sağlığı da önemli tabi) Daha önce gözlemlediğim lpg ecusu bu tarz voltaj düşmelerinde enjeksiyon sürelerini uzatıyor.Örneğin lpg enjeksiyon süreniz 3,0ms olsun,farları açtığınızda 3,2ms olur değerleri atıyorum.Ecu akü bağlantı kablolarında gevşeklik/temazsızlık,akü kutup başlarında oksitlenme temassızlık olabilir mi?bunları bi kontrol edin.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş