LPG'Lİ ARAÇTA Tekleme ve Gaza Yüklenince Patırdama

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Cliosymbol tarafından 4 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam 0.1 sn den daha uzun süre basinc 0.6 bar olursa benzine gec demek.
    Bence grafikten kaynakli ayarsızliktan olabilir

x-calibur ve elkmuh bunu beğendi.
  2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
  3. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
  4. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Gecikmeyi 5 sn yaparak dene hocam. Senin dedigin basınç gaz bitince hangi bara düştüğünde benzine atsın basıncı.

5. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    solda sicakliktan sonraki gecikmeyi mi 5'e indir diyorsun?

yuksek suratte onun altindaki zorunlu gecicten yapabilir mi ki?

cunku sadece dedigim yuksek suratte var bu, oyle 80'le 60'la 100'le giderken olmuyor.

6. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Aynen soldaki gecikme.

7. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Az önce benim lpgciye gittim universal sensör bir tane nozul 30 cm de enjektör hortumu aldim abi ne kadar borcum dedim 20 at yeter dedi adam kral yaa :)gazcıların efendisi yeminle. Diğer vampirler sadece sensöre 25 diyorlar.Hiç beni kırmadı bugune kadar kac defa hortum aldım para almadı. Bu sensörü normalde vermiyorum kendim kullanıyorum ama sana kıyak gecicem dedi.

powerkırk3 ve elkmuh bunu beğendi.
  8. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    anladim. 10'dan asagi 9-8-7 diye 2'ye kadar iniyor, 2'den sonra 0 var denerim bakalim 5'i.

elkmuh bunu beğendi.
  9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761

durdugu yerde aldim bakalim 5'e. bir de boyle test edelim.

saat 16.30 gibi, demin yani, hava sicakligi 22 civari, gaz sicakligi regulatorden daha fazla. sensor yeni. motor bugun calismadi. gecenlerde vardi boyle bir sey, olmamasi lazim falan diyorlardi. oluyor iste. :D

elkmuh bunu beğendi.
  10. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bu arada sıcaklık sensorunun vidası Renault 12 metal hava alma rakoruna tam uyuyor , lazım olabilecek bir bilgi ama ben regülatör üzerinden sıcaklık okumaya çalışacağım çünkü regülatör geç ısınıp geç soğur, rakordan sıcaklık okumak pek sağlıklı olmaz.

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    sensörlerden kaynaklı 2 derece fark olabilir bence normal.

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bu arada aklıma bir şey geldi . Regülatör gaz ayarı bozulmasın diye çalışma anında çok küçük küçük hareketlerle çeviriyoruz . Böyle yapacağımıza stop edip regülatördeki gazı da hortumu gevşedip tahliye etsek ve rahat rahat istediğimiz kadar çevirsek bence hiç sorun olmaz . Çünkü basınç ayarını bozacak şey ayar sisteminin basınç altında hareketlenemeyip vida kıl tüy malzemelerinin zorlanıp sıyırmasıdır herhalde. Stop durumunda içindeki gazı da boşaltırsam niye zorlansın . Mesela benm 0.5 den 1 bara çıkarmam gerekiyor basıncı , @Cliosymbol ün dediği gibi çekiçle döve döve bir tur gıdım gıdım çevireceğime stop edip içindeki gazı da tahliye edip direk bir tur çevirsem sorun olmaz diye düşünüyorum.

13. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Tamam da nereye kadar yapacaksın? Habire sök tak uğraşırsın. Birde sen artık vakum bağlattın onun takılı iken ayarlı olması lazım

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Geçen gün montajdan sonra ilk defa baktım ne alemde basınç ayarı diye , 0.65 te basınç ayarı , baya bir yükseltmem lazım .

15. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    dondermeye devam... ;)

elkmuh bunu beğendi.
  16. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Ya şu benim gazı fullede gelip basıncını takır takır yükselteyim bi sende rahatla bende :)
    Kaç bara yükselttin nasıl göreceksin. 1 bara yükseltmen için en az 3 defa sök tak yapacaksın . Yarım tur 0.4-0.5 bara denk geliyor. Tıklayaraktan 3.5 tur dönder artık şu alyanı üstad bekliyoruz.( Araç 90 derece unutma.) ;)

elkmuh bunu beğendi.
  17. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    yarim tur 0.4-0.5 ise 3.5 tur 1 bar nasil oluyor?

elkmuh bunu beğendi.
  18. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Dün ben bir giristim rolanti valfi lpg sensörü değişimi yaptım. Enjektör&manifold hortumlarını 15 cm yapip bogaz kelebegini temizledim filtre kazanini oturttum. Kelebegin contalarına teflon bantla takviye yaptım @elkmuh ;). Map sensörünü söktüm kontak spreyle temizledim soketini falan. Nozulleri 2.2 mm yaptım. Basınç 0.98 bara düşüyordu. Yarım tur çevirdim 1.04 oldu lpg enj. sürem 4.03 ms şuan çok iyi oldu. Bir kalibrasyon bir sıcaklık basınç düzeltme bir ince ayar clio fişek oldu yine :) Valf cartı çekmiş vdo orjinalmiş taktığım magnetti marelli tıkır tıkır sayıyor rolantide. Hortumlar 10 cm ikende 15 cm ikende gaz yeme tepkisi aynı arkadaşlar sanırım nasılsa emme manifoldunda vakum var hortum boyu önemli değil diyen ustaların lafınamı geleceğiz yoksa.

elkmuh bunu beğendi.
  19. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Bu bir düzeltme metnidir. Rakamlarda yanlışlık olmuştur arkadaşlar ;)

Yarım tur 0.04-0.05 bara tekabül ediyor denmek istenmiştir. Tam tur 0.10 bar arkadaşlar. Saygılarımla. :)

Not =elkmuh zaten 0.65 barda imiş.

ersahca ve elkmuh bunu beğendi.
  20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Yarın sipariş verdiğim 3 adet kablolu 10 k NTC elime geçer tahminim . Bir tanesini iptidai olarak ısıya dayanıklı bez bant ile regülatör üzerine tespit edip ısı ölçümünü takip edeceğim . Eğer bu biçimde çalışırsa gaz ayarına da başlarım . Diğer NTC ler ile de orjinal sensör vidasına nasıl monte ederim onu düşüneceğim . Vidanın içini komple boşalttım . Plastik çeliğin kemikleşme süresi 24 saat , o donana kadar bez bant beni idare eder tahminim .
    Bu arada youtube den takip ettiğim otodestekçim fırlamasının lpg enjektörleri hava filtresinin üzerinde yatıyor kuzu gibi . Onların 15 cm den aşağı hortumla o biçimde bağlanması imkansız . Araba it gibi de gidiyor . Gerçi en son yağ yakmaya falan başlamıştı araba çocuğun zulmune dayanamayıp 120 ile giderken arabayı 2 ye çekiyor show olsun diye :)

Cliosymbol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş