Nozul Çapı Ayarlama

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Destek tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Vites geçişlerinde ne olabilir ki? Benzinden LPG ye geçiş kısmı ile alakalı değil mi o kısım?

2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
  3. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Arkadaşlar resim nasıl yüklüyordum foruma?

4. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  5. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  6. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  7. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  8. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Arkadaşlar resim cok ama bu kadar atabildim foruma resim yüklemek biraz zahmetli degerli yorumlarinizi bekliyorum 1.)haritami yorumlayip ne yapmam gerektigini söyleyebilirmisiniz?2.)ikinci resimdeki egri olusumu nedemek onu anlatabilirminiz?3.)RPM düzrltme sutunu tsmamen sıfır herkeste sayı olurdu bende niye Sıfır çıktı?4.)power arkadaşimizin dediği gibi benzin gaz geçislerinde benzin enjeksiyon suresi anlik 2.3 lerden 2.6 lara cikiyor geri normale dönüyor bu ne demek? Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

9. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ali Bey
    1. Harita için sıcak motorda benzin enj süresine dikkat edin unutmayın, lpg de benzin enjeksiyon süresi en az değişecek şekilde turuncu çizgiyi düz yerinden fare ile sol tıklayarak yukarı yön tuşu ile ayarlayın. (Fazla yukarı alındığında benzin süresi kısalacaktır )
    Harita ekranında mavi benzin çizgisi sabit kabul edin biz yeşil lpg çizgisini turuncu cizgiyi şekillendirerek mavi cizgi ile üst üste getirmeye çalışırız. bu bilgi ile
    3 msn nin üst sağındaki sarı noktayı sol tıklayıp 3 tuş (yukarı tuşu ile) yukarı
    5 msn nin üstündeki sarı noktayı sol tıklayıp 6 tuş yukarı
    7 msn nin üstündeki sarı noktayı sol tıklayıp 8 tuş yukarı alın
    yeşil sil le yeşil çizgiyi silin aracı lpg de kulanın tekrar oluştuğunda noktalarla yukarı aşaya ayar yaparsınız.
    2. eğri benzin zamanı ile lpg azamanı arasındaki sapmayı belirtiyor yeşile mavi çizgileri üst üste getirdiğiniz de şekil yatay sıfır çizgisine yaklaşacaktır.
    3. Otomatik adaptasyonu açtığınızda rpm düzeltmede rakamlar oluşur çok iyi çalışan bir sistem değil. Açmak isterseniz ayrıca anlatabilirim.
    4. 1. maddedekiler yapıldığında değişim en aza inecektir

11. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Bunlar ince ayarmi oluyor.?Normal lpg ustaları bunların hiçbirini yapmıyor kalibrasyon yapıp gönderiyolar nozul capina falan bakan yok sayenizde cok sey ögrendik

12. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Söylediklerinizi yaptim benzin enjeksiyon süresiyle lpg enjeksiyon suresi yükseldi anlik gecislerde yine benzin enjeksiyon süresi yükseliyor biraz araci lpg de kullanip ondan sonrami benzin lpg gecisini gozlemem lazimdı bende ayarı tutturamadim diye tekrar kalibrasyon yaptim benzin haritasi duruyor lpg haritasi silindi benzin enjeksiyon suresi ve lpg enjeksiyon süreleri ve carpan degeri önceki degerlerime göre yükseldi simdi ne yapmaliyim?

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet bunlar ince ayar oluyor.Sizde artık başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Benzin enj. süresi lpg de en az değişecek şekilde turuncu çizgiyi lpgde ayarlayın. yeşil çizgi oluşunca sarı noktalarla tekrar ayar yapar yeşil ve mavi çizgiyi üst üste getirirsiniz

15. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Anladim peki tekrar kalibrasyon yapmistim benzin cizgisi duruyor lpg cizgisi kendisi olusacakmi yoksa tekrar benzin olusturup lpg mi olusturacam?

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Siz aracı lpg de kullanın yeşil çizgi oluşacak .

17. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Ok power arkadaşım peki turuncu çarpan üzerindeki sarı noktalar neye göre oluşuyor sayisi neye bağli? 7 ms üzerindeki sarı noktayı yukarı alırken hemen yanında bir iki tane daha oldu birde diger sarı noktaları niye yukari almadik sadece onları aldik 7 ms üzerindekini 8 ok yukari alinca 8 ms deki sarı nokta ile 7 ms deki sarı nokta arasında yükseklik farkı oluştu 7 ms yukarda 8 ms asagida kaldi

18. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Birde çok kalibrasyon yapmanin bir zararı olurmu?

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Turuncu çizgi üzerinde sağ tıklarsanız yeni noktalar oluştursunuz.
    Fazla noktaları fare ile sol işaretleyip del tuşu ile silebilirsiniz.
    Turuncu çizgi çarpan çizgisidir.
    Mavi benzin çizgisi aracın kendi yakıt grafiğini yeşil lpg çizgisi ise lpg yakıt grafiğini temsil eder.
    Turuncu çizgiyi şekillendirerek iki çizgiyi üst üste getirilir bu sayede lpg yakıtını en doğru miktarda ayarlanmış olur.
    yeşil çizgi mavinin altında ise yakıt lpg fakir üstünde ise zengin anlamına gelir.
    Üst üste gelen çizgilerle motorun yakıt düzeltmesi en aza indirgenmiş olur.
    Turuncu çizginin şekli değil, yeşil çizginin mavi çizgi ile ne kadar üst üste geldiği önemlidir.
    Çizgiler oluşsun tekrar kontrol edersiniz.

Son düzenleme: 2 Ekim 2017
  20. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    nozul büyütmeden önce (önceki nozul boyu 1,7 mm idi şimdi 2mm büyütüldü) arac lpg de fakir karışım yakıyordu bunu hem fakir karışım arıza lambası yanmasından hemde turuncu çarpanın 1.8 çıkmasından belliydi şimdi ise çarpan 1.2-1.4 arasında çıkıyor harita oluşmasa ben bunun fakir karışım olduğunu bilemiyecem bu bir ayrıntımı yoksa olmazsa olmazmı ve nozul büyütüldüğü ve çarpan istenen aralıkta çıktığı halde neden hala lpg de fakir karışım yakar?bu arada cevaplar için teşekkür ederim ustam.

Sayfayı Paylaş