RENAULT CLİO4 0.9TCE - ATİKER GOLD LPG AYARLARIM

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve bektaş tarafından 16 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    2.5 _ 3.5 arasi 148 yada 150 olmali.

powerkırk3 bunu beğendi.
  2. bektaş

bektaş Active Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    önce öyle yaptım ama ..şuanki ayarlar nasıl

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Gaz kesme SIFIR görüyorsanız çoğu yerde süperdir. Gaz kesme + - %5 e kadar yinede iyidir.

powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  4. bektaş

bektaş Active Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    teşekkür ederim hocam bir kaç gün böyle kullanıp tekrar bakacağım..

x-calibur bunu beğendi.
  5. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    bu ayar güzel ellememenızde fayda var.üstadın dediği gibi gaz kesme durumları 0 sa tadından yenmez :)

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  6. bektaş

bektaş Active Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    merhaba aracımda son zamanlarda rolantide aşırı dalgalanma vardı ve pıtır pıtır diye bir ses geliyordu.kablo takıp baktım.gaz basıncı 0.9 lara düşmüştü bundan olabileciğini düşünüp basıncı yükselttim.ve map resetleyip tekrar kalbirasyon yaptım.son durum resimdeki gibi.şuan için o garip ses ve aşırı dalgalanma yok.başka tavisiye edevileceğiniz bir şey varsa onuda yapayım..

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    bence herşey tamam gayet güzel güle güle kullanın

bektaş bunu beğendi.
  8. bektaş

bektaş Active Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    teşekkürler..

9. bektaş

bektaş Active Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    herkese iyi akşsamlar nozulları 2 yapıp tekrardan kalibrasyon yaptım ayarım hakkındaki değerli görüşlerinizi bekliyorum[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

powerkırk3 bunu beğendi.
  10. YLMZER

YLMZER Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Hocam 1.4 ibiza 2011 multiair ve valvematik gibi bir seçenek seçili. Yanlış bilmiyorsam bu araç multiair veya valmatik değil doğru mudur?

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Serdarserdar

Serdarserdar Lpg-C01A Pro Atiker Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    22
    Yol değerlerinde sabit devirde giderken 15 le başlıyor 10-15 saniye aynı devirde devam edince -9 lara geliyor burada kaç vermek lazım düzeltmeyi?

12. ibrahimtiryaki16

ibrahimtiryaki16 Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    hocam bende atiker gold kit kullanıyorum. bende ahcr seçiliydi, ahcf yapıp tekrar kalibrasyon mu yapmam gerekiyor? bu enjektör seçimi neleri etkiliyor?

ayrıca değişken subap zamanlaması var aracımda. lpg ayar menüsünde valvetronik & start stop seçeneği var, bu seçeneği mi seçmem lazım

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Enjektör seçimi baya etkiliyor hocam, doğru olan enjektörü seçip ayarınıza oradan devam edin. Öncelikle isterseniz ayarları bozmadan yedekleme yapın.
    Valvetronik ve start stop farklı şeyler, sizin aracınız valvetronik mi? BMW kullanıyor bildiğim kadarıyla. Bunlardan birisi değil ise seçmenize gerek yok.

14. ibrahimtiryaki16

ibrahimtiryaki16 Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    valvetronik = değişken subap zamanlaması olması lazım. nettede araştırdığımda öyle çıkıyor. bende değişken subap zamanlaması var, gerçi yeni üretilen çoğu arabada bu şekilde bu durum.

15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Valvtronic çok farklı,

Manifold basıncı ile alakalı bir ayar. Seçmeyin

16. ibrahimtiryaki16

ibrahimtiryaki16 Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    tamam hocam teşekkür ediyorum. bu arada benim aracım 3 silindirli 75 bg bir motor. nozul 2.0'lık takılmış, herkes 2.0 yeter diyor ama şu kaynakta silindir başına 25 beygir düştüğü için nozul çapımın ufak olduğunu anlıyorum. ki yazılımda nozul çapımı ufak gösteriyor. ayrıca harita yükseklerden başlıyor bu yüzden.

"nozul seçimi AC S.A kullanım dokümanında aşağıdaki gibi belirtilmiş.

Selection of injector nozzles

The injector nozzles selection should also be based on the engine power. The selection of injector
    nozzles should ensure that at high engine loads and high rpm, the multiplier for a given injection time
    should be close to 1. For the majority of engines, the injection times equal roughly 15 [ms]. The table
    below presents the nozzles’ diameters depending on the engine power per 1 cylinder. To select the
    right diameter of nozzles, the engine power needs to be divided by the number of its cylinders.

Nozzle diameter [mm] Reducer pressure 1 [bar] Engine power per cylinder [KM]
    1,8-2.............................................................12 – 17
    2,1-2,3...........................................................18 – 24
    2,4-2,6...........................................................25 – 32
    2,7-2,9.......................................................... 33 – 40
    3,0..................................................................41 – 48

1kw =1,36 hp
    1hp =0,736 kw motor gücü tahminim kw cinsinden değerlendirmiş."

Siz ne diyorsunuz? nozulları kesin değiştirmeli miym?

Değiştirirsem arabam daha mı rahatlayacaktır? Doğru gaz akışı olacağı için vs?

17. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Nozül konusunda pek bilgim yok hocam, ama sizin üstte sorduğunuz soru ile birleştirince AHCR AHCF seçimini doğru yaptıktan sonra ve ayarınızı da düzgün yaptıktan sonra bir daha bakın aracınıza. Yazılımda BÜYÜK yada KÜÇÜK demesinin pek bir önemi yok. Ben lovato kullanıyorum, lovatoda ve çoğu lpg kitinde ısınmış motorda rolantide lpg de çalışırken LPG süresinin 4.5-6 ms arasında olmasını ister, 4,5 ms altında ise nozüller büyük 6 üstünde ise nozüller küçük denebilir.
    Sizin yukarıda tabloda verdiğiniz değerlerde sınırda 18 KW 2,1-2,3 arasında 2 olması çok çok kötü etkilemez diye düşünüyorum. Bu arada o değerler Regülatör basıncı lpg de 1 bar ayarlı iken

18. ibrahimtiryaki16

ibrahimtiryaki16 Member

Beğenilen Mesajları:
    12

Son yaptığım ayar ve değerleri tek tek yazıyorum, bir de böyle yorumlayın isterseniz.

devir: 900
    regülatör sıcaklığı:73
    gaz sıcaklığı: 31

gaz enjek. (ms) 4,31
    benzin enjek. (ms) 1.95
    gaz basıncı: 1.01

19. sararmen

sararmen LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    38
    Ben olsam nozülü 2.2 yapar ve basınç düşükse biraz açardım. 1,20 gibi basınçla denerdim. Şu an enjeksiyon süreleri 2 katından fazla

20. ibrahimtiryaki16

ibrahimtiryaki16 Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    hocam 2.2 nozul yaparsam basıncı o kadar yükseltmeme bile gerek kalmayacak muhtemelen. işte ustaların ezbere iş yaptığını görüyoruz. 75 beygir araba 4 silindir olsa tamamda, 3 silindir, silindir başına 25 bg düşüyor, el insaf arkadaş, ezbere iş yapılıyor.

nozulun şuan ufak olması? aslında yeterli gaz akışı olmadığını dolayısı ile aslında performansın zayıf olduğunu mu gösteriyor?

Sayfayı Paylaş