VOLVO S60 2.0 TURBO 180 HP ATİKER FAST LPG AYARLARI

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Papamidnite tarafından 10 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Papamidnite

Papamidnite LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    11

Tamamdir hocam onu yapayim yarin. Bakalim diğerlerinden farkli cikacak mi

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Diğerlerinden farklı çıkmaz ama en azından aynı yerde derli toplu görürsünüz

Papamidnite bunu beğendi.
  3. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

x-calibur bunu beğendi.
  4. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Rolantide degerler bunlar normal mi sizce

Screenshot_20170425-091125.png

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Biraz daha bekleyin, lpg şu anda rolantide o devir ve yükte %4 %5 gibi zenginde. Yani biraz daha yakıtı kısmalısınız. Aynı devir ve yükte benzine aldığınızda stft artı değerlerde çalışıp ltft yi sıfıra doğru yaklaştırır. Bunu gözlemleyebilirsiniz. Birde benzinde duruma bakın. Nasıl olacak.
    İşte bu şekilde ltft yi sıfıra yakın tutmaya çalışacaksınız ama hareket halinde iken ayar zor. Rolantide ayar yapmak kolay

6. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Geçenlerde denemeler yapmak icin buradaki ustaların tavsiyesiyle basinci 1.1 bar yapmistik ben onu 1 bar yapip bakayim dediginiz gibi ya da once basinc sekmesinden duzeltme yapayım.

Son düzenleme: 25 Nisan 2017
    x-calibur bunu beğendi.
  7. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11

Hocam bu arada baska aracta denedim torque ile aynisini sifirlamadi bilginize.

8. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Merhabalar tekrardan. Sizlerin de yardimiyla ayarlari yaptım epey de bir seyler ogrendim. Bunun icin herkese teşekkür ederim.

Ancak aracım 37 litre gibi bir lpg ile Ankara trafiginde hafif seri kullanim ile 200 km yi zor goruyor. Eskiden ayni yakitla İstanbulda 250-270 km giderdim. Neden olabilir acaba?

9. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    lpg litre fiyati? :)

10. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    2.50-2.55 civarindaydi aldigimda. Bu hesaba gore 45-47 kuruş civarı oluyor. Cok yakıyor. Hava filtresine baktim temiz.

11. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    sizin araba +1 silindir, oradan biraz fark eder ancak ayarlarda ve nozulda var heralde yine bir durum??

12. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Valla bilemedim hocam. Nozuller 1.8 idi 2.5 yaptik. Basinc 1 bar civarında. Lpg ve benzin cizgisi birbirine yakın. Performans iyi. Sorun ne olabilir acaba

13. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    olmadi bir tik daha buyuteceksiniz nozulleri ;)

14. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ama kucukken azdi yakit büyüttüm artti. Dediginiz gibi yaparsam daha da artmaz mi?

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    Şehir içi kullanim, düşük tank kapasitesi ve büyük motorda çok yanıltıcı olabiliyor.

Uzun yolda sabit hızda tüketim arttimi ona bakmakta fayda var?

Papamidnite bunu beğendi.
  16. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Onu da denerim hocam bir dahaki gidisimde. Su anda bu garip geldi. 50 kurusa ulasti neredeyse.

17. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Bugün araba sürekli lpg benzin arasında gidip geliyordu. Basinc ne yaparasam yapayım 0.45 üstünde kalıyordu. Ayar vs yaptim basinci regulatorden ayarlamaya çalıştım olmadi.
    Bir de baktım ki daha dogrusu farkettim ki benzin kesicinin kablosu gevsemis yerinden çıkmış. İyice oturttum yerine. Şimdi duzeldi. Benzer bir sey basina gelen olursa diye yazayim dedim yasadiklarimi.

18. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Bu arada maycicek hocam bakalım bugun yine doldurdum lpgyi kac gidecek bu defa.

19. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Hocam biraz gecikmeli oldu ama denemelerim sonucunda guzel bir ayara kavuştum. Yakit epey azaldi. Performans da iyi durumda. Benzin ve lpg çizgileri carpan ayarlarindan sonra örtüştü. Tek bir sorun kaldi. Sabah ilk çalıştırmadan sonra 1.5 km mesafede ışıklarda durunca hafif bir patirdama oluyor arabada. Otomatik viteste beklerken yapiyor diye düşündüm önce ama boşa aldigimda da devam ediyor. Gaza bir basip cekince kesiyor patirdama ve bir daha gun icinde yapmıyor tekrar. Her gun senaryo ayni işe giderken.

maycicek bunu beğendi.
  20. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Merhaba dostlar. Aradan gecen uzun bir zaman diliminden sonra yine buradayım:)
    Umarim iyisinizdir.

Arabam ve lpg kitim hala aynı. Değişen bir sey olmadı. Ben yine kendim ayar yapmaya başladım. Nozulleri genisletmeye karar verdim. En son 2.5 mm idi.

Bir şeyi merak ettim. Biz nozul capini seçerken arabanin beygir gücü, lpg basıncı ve benzin enjektör milisaniyeleri üzerinden hesap yapan bir programla gerekli nozul çapını buluyoruz. Benzin enjektör milisaniyelerinin en fazla oldugu degeri bulmak için de gazi köklüyoruz.

Ben sunu merak ediyorum. Gaza tam kökledigimizde cikan milisaniye mi yoksa ani gaza basmalarda gorunen en yuksek milisaniye degerini mi baz alacagiz? Cünkü ikisi birbirinden farklı.

Umarim anlatabilmisimdir

Bunu kullanıyorum nozul çapı icin https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gansa.apka.apka

Sayfayı Paylaş